Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ya anlaşma ya grev

İzmir Büyükşehir şirketlerinde çalışan yaklaşık 10 bin işçiden 7 bin 500'ü, saat 04.00'e kadar anlaşma olmazsa, greve başlıyor. Grev yasağı olan birimlerde çalışmalar sürecek

Giriş Tarihi: 26.7.2013
DİSK'e bağlı Genelİş Sendikası, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı şirketler İZELMAN ve İZENERJİ'de toplu sözleşmesi görüşmelerindeki anlaşmazlık nedeniyle ilerleyen saatlerde anlaşma olmazsa, bugün 7 bin 500 işçi greve çıkacak. Genel-İş Sendikası, Basmane'deki sendika binasında düzenlediği basın toplantısında grevle ilgili bilgi verdi. Genel Başkan Kani Beko'nun da katıldığı toplantında, DİSK Ege Temsilcisi ve Genel-İş 3 No'lu Şube Başkanı Memiş Sarı, 7,5 aydır süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde son aşamaya geldiklerini ve 26 Temmuz günü saat 04.00'den itibaren grevin başlayacağını açıkladı. "Anlaşma olmazsa greve çıkacağımızı 16 gün önce açıkladık. 26 Temmuz günü İzmir'de hayat duracak" diyen Sarı, Büyükşehir yönetiminin teklif ettiği zam oranlarını da açıkladı. İZELMAN'da yüzde 40 düşük maaş alanlara yüzde 12, yüzde 20 düşük alanlara yüzde 10 ve tam maaş alanlara yüzde 8 oranında zam verildiğini söyleyen Sarı, şu bilgileri verdi: "Enflasyon yüzde 8,3 oldu. Böyle bir ekonomik ortamda enflasyonun altında artış içeren bir sözleşmeye imza atmamız mümkün değil. İZENERJİ'de 950 lira alan işçiye 1100 lira, 1050 lira maaş alanlara ise 1200 lira teklif edildi."

SINIRLARIN ALTINDA

Belediye'nin tekliflerinin açlık ve yoksulluk sınırlarının altında olduğunu vurgulayan Sarı, "Bu oranlar sendikamız tarafından kabul görmedi. Masa başında bitmesinden yanayız. Amacımız İzmirlilere, komşumuza mağduriyet yaşatmak değil. Eğer davet ve anlaşma olmazsa yasadan doğan hakkımızı sabah saat 04.00'den itibaren greve çıkarak kullanacağız. İzmir halkını mağdur eden taraf biz olmayacağız" dedi. Sarı, greve çıkamayan 2 bin 500 kadar işçinin de zaman zaman yapacakları eylemlerle destek vereceklerini açıkladı. Belediye otobüs şoförlerinin yaptığı 2 saatlik sefere çıkmama eylemlerinin grev olmadığını, sadece uyarı eylemi olduğunu dile getiren Sarı, farklı eylemlerin de olabileceğini söyledi.

ESHOT 70 YAŞINDA
İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü, 70. yaşını çeşitli etkinliklerle kutluyor. Bu kapsamda tarihi Havagazı Fabrikası'nda açılan "otobüs maketleri" sergisinde, ESHOT atölyelerinde hazırlanan atlı tramvaydan son model araçlara kadar çeşitli otobüs maketleri sergileniyor. Dünyada 1/10 ölçeğinde yapılan "en zengin maket koleksiyonu" olduğu açıklanan sergide 20 araç maketinin bulunduğu hatırlatan ESHOT yetkilileri, bu sayının 35'e kadar çıkacağını söyledi. Sergi ay sonuna akadar açık kalacak.

BU HİZMETLER AKSAYACAK
Grevden etkilenecek birimler şöyle: Belediyeye ait olan ve katlı ile yer altındakiler hariç, otoparklar; İZELMAN anaokulları ve etüt merkezleri, ESHOT atölyeleri, İZELMAN kadrolu elemanların çalıştığı belediye hizmet binaları, kanalazisayon ekibi dışındaki İZSU birimleri, park bahçeler, Eşrefpaşa Hastanesi, fen işleri, idare işler, mezarlıklar, huzurevi, Balık ve Sebze Hali, ESHOT yıkama, katı atıklar, İZFAŞ, trafik. Grev yasağı bulunan otobüs şoförleri, itfaiye, Doğal Yaşam Parkı, Eşrefpaşa Hastanesi Acil Servis çalışanları ve İZSU'nun kanalizasyon ekipleri greve çıkmayacak.

BÜYÜKŞEHİR'DE TOPLANTI
Sendika kanadında bunlar yaşanırken, Büyükşehir Belediyesi'nde, olası bir grev durumunda alınacak önlemler için toplantı yapıldı. Genel Sekreter Pervin Şenel Genç başkanlığında yapılan toplantıya Fen İşleri, Çevre Koruma Kontrol, Ulaşım, Tarım Park ve Bahçeler daire başkanları ile İZELMAN, İZENERJİ genel Müdürleri ile genel sekreter yardımcıları katıldı. Toplantıda işçilerin iş bırakması durumunda yeşil alanların bakımının nasıl yapılacağı, Fen İşleri Daire Başkanlığı bünyesinde devam eden çalışmalarda aksamaların yaşanmaması için alınacak önlemler konuşuldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ya anlaşma ya grev
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN