Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Buca ve Karabağlar mobilya üssü olacak

Giriş Tarihi: 27.7.2013

İki ilçenin 4 mahallesinde kentsel dönüşüme Bakanlar kurulu izni çıktı. Yaklaşık 2 milyon metrekarelik alanda İTO öncülüğünde yapılacak dönüşüm, bölgeyi mobilya ve ev dekorasyonunun merkezi yapacak

İzmir Ticaret Odası (İTO), Karabağlar ve Buca belediyeleri tarafından yapılan çalışma ve başvuru sonrası, iki ilçenin 4 mahallesinde kentsel dönüşüme izin veren Bakanlar Kurulu kararı çıktı. Karar Resmi Gazete'de yayınlandı. İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, Karabağlar'ın Osman Aksüner, Aşık Veysel ve Aydın; Buca'nın Seyhan mahallelerindeki 5 bin 377 binanın bulunduğu 1 milyon 918 bin metrekarelik alanın riskli alan ilan edilerek kentsel dönüşüm yapılmasına olanak sağlayan kararı müjde olarak niteledi, "İzmir'in mobilya ve ev dekorasyonun başkenti olmasının önü açıldı" dedi. Demirtaş, söz konusu alanda kentsel dönüşüm yapılması için Mart'ta 2 belediye ve Oda olarak protokol imzaladıktan sonra yasal düzenlemeler için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvurduklarını belirtti, "Başta Çevre ve Şehircilik Bakanımız, Kentsel Dönüşüm Genel Müdürümüz ile İzmir Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüzün ve tüm birimlerin büyük katkısı, özverisi ile 4 mahallede dönüşüm süreci resmen başlamış oldu" dedi. Demirtaş, bölgede mobilya ağırlıklı üretim yapan işyerlerinin bulunduğunu belirtti, İTO'nun misyonuna uygun olarak üretime yönelik kentsel dönüşüm yapacaklarını söyledi. Bunun Türkiye'de bir ilk ve örnek olacağını söyleyen Başkan Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Odamıza kayıtlı mobilyacı üyeler, bölgede yerleşik esnaf, imalatçılar, konut sahipleri ile toplantılara hemen başlayacağız. Onların isteklerini öğrenerek, anlaşarak, uzlaşarak planlama yapacağız. Bu kentsel dönüşüm ile İzmir, Türkiye'nin mobilya ve ev dekorasyon başkenti olacak."

'YEŞİLDERE YEŞİL OLACAK'
Bölgenin merkezini oluşturan Yeşillik Caddesi'nin mobilya sektörü ağırlıklı bir yapıya sahip olduğunu ve ana cadde üzerinde mobilya, aydınlatma, zemin kaplama sektörlerine yönelik çok güzel mağazalar ve showroomlar olduğunu belirten Demirtaş, "Ana caddenin hemen arka kısmındaki binalarda yer alan ve adeta bir çöküntü bölgesi haline gelmiş binlerce işyerinin olduğu bölgedeki çirkin görüntülere de son vereceğiz" dedi. Demirtaş, Yeşildere'nin de adına yakışır biçimde 'yeşil dere' olması için planlama yapacaklarını da sözlerine ekledi.

BAŞKANLAR MUTLU
Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm, kararın çok sevindirici olduğunu söyledi, şöyle dedi: "Bölge zaten riskliydi. Mobilya sektörü ana cadde dışında, merdivenaltı şeklinde, sağlıksız koşullarda çalışıyordu. Göreve geldiğimizden beri mobilya sektörünü daha da geliştirmek için pek çok proje ürettik. Bu kararla yapılacak kentsel dönüşüm, hayal ettiğimiz ve hedeflediğimiz projeleri gerçekleştirme imkanı sağlayacak." Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, "Karar, Buca açısından çok büyük öneme sahip. Buca'nın üç bölgesinde kentsel dönüşüm çalışmalarımız var. Bunun ilki olan bu çalışma, ilçemize olduğu kadar kent istihdamına ve ekonomik gelişmesine büyük katkı sağlayacak" dedi.

İŞTE DÖNÜŞÜM BÖLGESİ
Kentsel dönüşüm yapılacak bölgenin sınırları şöyle: Kuzeyinde Hasan Hüseyinler Kavşağı, NATO Tesisleri ve Adalet Bakanlığı Çocuk Islah Evi, Akdoğan Caddesi, doğusunda İzmir-Aydın-Denizli demiryolu, batısında Yeşillik Caddesi (İzmir-Aydın karayolu) bulunuyor. Güneyde ise demiryolu ile karayolunun kesişme noktasına yakın yerde alan sona eriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Buca ve Karabağlar mobilya üssü olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN