Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çanakkale gözünü turizme çevirdi

Giriş Tarihi: 27.7.2013

ÇTSO'nun hazırladığı proje GMKA Kalkınma Kurulu'nda kabul edildi. Proje ile deniz, kıyı, tarih, termal, yeme-içme turizmindeki değerler ortaya çıkarılacak

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası'nın hazırladığı turizm projesi, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Kurulu'nda kabul edildi, destek almaya hak kazandı. ÇTSO Genel Sekreteri Sema Sandal, Kalkınma Kurulu'nun Edremit toplantısında kabul edilen proje ile "Turizmde Çanakkale'nin marka değerinin artırılmasının, bölgeye gelen turistlere alternatif turizm olanakları yaratılmasının ve konaklama süresinin uzatılması"nın hedeflendiğini söyledi. Sandal, proje kapsamında ÇTSO'nun bölgedeki tüm yerel aktörlerin görüşünü ve onayını alarak, Çanakkale'yi tüm yönleriyle tanıtan bir logo ve afiş çalışması hazırlatacağını da belirtti, "Ayrıca, 2015 Çanakkale Savaşları'nın 100. Yılı etkinlerine hazırlık amacı da taşıyan bu proje ile Çanakkale'nin turizmde bir marka şehir olarak pazarlanmasının altyapısına önemli bir katkı sağlanacak" dedi.

SAHİL TARANACAK

"Bununla birlikte projede, deniz ve kıyı turizmi konusunda tüm sahil şeridi taranarak, sörf, dalış, yamaç paraşütü gibi uygun alanların tespit edilmesi ve yatırım fizibilitelerinin çıkarılması çalışması da yapılacak" diyen Genel sekreter Sandal, şu bilgileri verdi: "Projenin bir başka ayağı olan Çan, Ezine, Ayvacık Tuzla Termal, Çan Etili-Tepeköy, Ezine Kestanbol ve Yenice Hıdırlar'daki termal tesislerin tanıtılması ve canlandırılması. Projenin gastronomi ve inanç turizmine katkı sağlamayı amaçlayan diğer bölümünde ise, Bozcaada ve Gökçeada başta olmak üzere Çanakkale'deki Türk ve Rum mutfak kültürü araştırılacak. Turistlere bölgenin gastronomi kültürünü tanıtmak amacıyla Çanakkale Evi'nde etkinlikler düzenlenecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çanakkale gözünü turizme çevirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN