Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmirliler memnun, işçi kızgın, sendikacı suskun

Belediye grevinin bir ayağı YHK kararıyla önlendi. Karara, sendika ve belediyenin tutumuna işçiler sert tepki gösterdi. Sendikacılar ise ortalıkta görünmedi. Kararın tek sevineni İzmirli oldu

Giriş Tarihi: 27.7.2013
İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı iki şirkette çalışan 7 bin 500 işçinin katılması beklenen grev Yüksek Hakem Kurulu'nun (YHK) kararıyla İZELMAN'da önlendi, dün sadece İZENERJİ'de 3 bin 500 işçi greve çıktı. Kurul'un kararı DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası ile işçiler arasında gerginlik yarattı. Sendikacılar belediye önüne gelmediği gibi, gün boyu bir açıklama da yapmadı. İzmirliler ise İZELMAN'da grevin başlamamısı nedeniyle yaşayacakları sıkıntıdan kurtuldu. Büyükşehir Belediyesi'nin İZELMAN şirketinde çalışan 6 bin ve İZENERJİ şirketinde çalışan 4 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerindeki anlaşmazlık sonucu Genel-İş Sendikası'nın aldığı grev kararıyla 26 Temmuz'da (dün) greve çıkılacaktı. Grevden bir gün önce DİSK Genel Başkanı Kani Beko'nun da katıldığı basın toplantısıyla grev öncesi belediyeye masa başında anlaşılması için son öneri bile yapılmıştı.

HALAY VE GERGİNLİK BİRLİKTE
İşçiler ve sendika yöneticileri dün saat 04.00'de greve çıkmak için hazırlıklarına devam ederken önceki akşamüzeri Yüksek Hakem Kurulu'ndan İZELMAN sözleşmesiyle ilgili sürpriz karar çıktı. Büyükşehir'in başvurusunu değerlendiren Kurul, belediyenin önerdiği maaşlarını yüzde 40 eksik alan işçileri yüzde 12, yüzde 20 alanlara yüzde 10 ve tam maaş alanlara yüzde 8 oranında zam verilmesini kararlaştırdı. Bu kararla yasal olarak grevin önü tıkandı. Karar sonrası DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve üst düzey yetkililer DİSK binasında değerlendirme toplantısı yaptı. Bu sırada sendikanın önüne gelen ve çoğunluğunu maaşlarını yüzde 40 eksik alan işçilerin oluşturduğu topluluk, hem Başkan Aziz Kocaoğlu'nu hem Genel-İş yönetimine tepki gösterdi. İşçiler kandırıldıklarını öne sürdü. Sendika binasının kapısı kapatılarak öfkeli işçilerin içeri girmesi engellendi. Kani Beko, işçilere karara rağmen greve çıkılmasını istediklerini söylemesine karşın, işçiler yasal olarak bunun olanaksız olduğunu belirterek tepki gösterdi. Büyükşehir'de dün sadece İZENERJİ çalışanları greve çıktı. Grevi halaylarla kutlayan işçiler, YHK kararını alkışlar ve ıslıklarla protesto etti. Belediye önünde toplanan işçiler, İZENERJİ'de de YHK kararının her an gelebileceği haberlerine tepki gösterdi. Belediye kapısına "Bu işyerinde grev vardır" pankartı asılmasından sonra İZENERİ Şirketi'nde yetkili Genel-İş 2 No'lu Şube Başkanı Taner Şanlı sözleşme görüşmelerinden bugüne kadar işçilerin haklarını alabilmeleri için mücadele verdiğini, ne belediye yönetimi ne de başkasıyla işçilerin bilgisi dışında bir anlaşması olmadığını söyledi. Sözleşmeyi masa başında, işçilerin talep ettiği koşullarda bitirememesi durumunda istifa edeceği sözünü hatırlatan Şanlı, "Bu işin içinde art niyet varsa, o zaman istifa ederim" dedi. Şanlı, konuşmasından sonra belediye yetkilileriyle görüşme yaptı. Şanlı, yeniden işçilere yaptığı konuşmada, görüşmeden olumlu sonuç alamadığını söyledi. Bunun üzerine gerginlik arttı. İşçiler sloganlar ve ıslıklarla protestoda bulundu. Bunun üzerine Şanlı, görevinden istifa ettiğini açıkladı.

SENDİKACIDAN AÇIKLAMA YOK
DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Genel-İş 1 No'lu Şube Başkanı Fikret Ocak belediye önüne gelmedi. YHK kararı nedeniyle işçileri tepki gösterdiği sendikacılardan henüz bir açıklama da gelmedi. İşçiler, Büyükşehir Belediyesi tarafından YHK'ya yapılan başvurunun sendika yöneticileri tarafından kendilerinden saklandığını iddia etti. "Belediye yönetimi bir yandan görüşme yaparken öte yandan YHK'na başvurmuş. Yasal hakkımız grev engellendi. Sendika yöneticilerinin de bundan haberi varmış"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmirliler memnun, işçi kızgın, sendikacı suskun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN