Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumaovası- Tepeköy için Belediye elini çabuk tutsun

Bakan Binali Yıldırım, hat çalışmalarını yerinde inceledi, "Bizim sorumluluğumuzdaki kısımlar bitti. Belediye yüzde 30'lar seviyesinde. Hattın açılması için belediye acele etmeli. Yoksa açamayız" dedi

Giriş Tarihi: 28.7.2013
Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım, Aliağa-Cumaovası arasındaki İZBAN hattının Cumaovası- Tepeköy arasındaki çalışmalarını yerinde inceledi, yetkililerden bilgi aldı. Yıldırım, hat güzergahındaki Pancar Şantiyesi'nde çalışmalar hakkında bilgi aldıktan sonra gazetecilere açıklamalar yaptı. Yıldırım, Cumaovası- Tepeköy hattının 30 kilometrelik bir demiryolu hattı olduğunu hatırlattı, "Bu projede mevcut hattın yenilenmesi ve yanına ikinci bir hat ilavesiyle Tepeköy'e kadar devamı öngörülüyor. Projede TCDD'nin yaptığı iş miktarının toplam tutarı 130 milyon lira. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin de üst geçitleri ve istasyonları var. 40 milyon lira da o tutar. Toplamda 170 milyon liralık bir proje" dedi. TCDD'nin altyapı çalışmalarını tamamen bitirdiğini açıklayan Yıldırım, üstyapıyla ilgili çalışmaların da büyük oranda tamamlanmış olduğunu kaydetti. Şu anda sinyalizasyon ve elektrifikasyon işlerinin ağırlı olarak yapıldığını ifade eden Bakan Yıldırım, şunları söyledi: "Projenin tamamı bu yılın Aralık ayında hazır hale gelecek. Ama belediye tarafından yapılan işler biraz daha geride gözüküyor. Yüzde 30 seviyelerinde şu anda. Tabii ikisi aynı anda bitmezse, hattın açılması mümkün olmayacak. Hattın açılması ancak üstgeçitlerin, istasyonların tamamlanmasıyla olacak. O yüzden belediye tarafının hızlanmasında fayda var. Arkadaşlar koordine etmeye çalışıyorlar. Bir an önce bitirip bu raylı sistemin, Cumaovası'ndan Tepeköy'e olan kısmını açmayı hedefliyoruz." İZBAN hattının Tepeköy'den Selçuk'a ulaşması için yapılan proje çalışmalarının da bittiğini açıklayan Yıldırım, "13 Ağustos'ta da yapım ihalesi yapılacak. Bu hat 26 kilometre olacak. Kuzey'de Bergama'dan Aliağa'ya olan bağlantı 53 kilometre. Bununla ilgili proje çalışmaları tamamlandı. Yapım ihalesi için hazırlıklar sürdürüyor" dedi. Bakan Yıldırım, ayrıca Menemen- Manisa demiryolunun yenilenmesi ve yapılmakta olan hızlı tren hattıyla birleştirilmesini kapsayan projenin ilk ayağı olan 9 kilometrelik kısmın ihalesinin yapıldığını bildirdi.

'Taleplere onay verdik'
Yıldırım, bu konuda şi bilgileri verdi: "Bildiğiniz gibi İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Konak ve Karşıyaka tramvaylarıyla ilgili talebi vardı. Bu onay verildi. Belediyeye gönderildi. Dolayısıyla artık bundan sonrası artık belediyenin uhdesinde. Diğer bir konuda Üçyol-Üçkuyular metro hattıyla ilgili yüzde 40'lık keşif artışı talebi vardı. Bunları da onaydan çıkardık, gönderdik. Büyükşehir Belediyesi'nden Bakanlığa devredilmesi öngörülen iki hat var. Bunların biri Halkapınar- Otogar arası metro standardında, yeraltından yapılacak. Aynı zamanda bu hat, hızlı trenin de merkezi olan kısmı oluşturuyor. 4.5 kilometrelik hattın projesi yoktu. Projesini tamamlamak üzereyiz. Diğeri 9.5 kilometrelik Üçyol-Buca Dokuz Eylül Üniversitesi Kampüsü'ne giden hat. Burası detaylı bir proje uygulaması olmayan, sadece güzergah olarak belirlenerek, fikir projesi olan bir hat. Bunlarla ilgili de Bakanlığımız kapsamlı bir çalışma yapıyor. Yapımı için gerekli adımları atacağız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumaovası- Tepeköy için Belediye elini çabuk tutsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN