Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halıcılar Ankara yolcusu

Giriş Tarihi: 28.7.2013

İTO Halı Komitesi yönetimi, İzmir Milletvekili Susam'ı ziyaret etti, sorunlarının çözümü için destek istedi. Susam, "TBMM açılınca, Ankara'ya gelin, diğer parti yöneticilerine de bu sorunları birlikte anlatalım" dedi

İzmir Ticaret Odası Halı Komitesi yöneticileri, İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam'a sektörün sorunlarını anlattı, çözüm için destek istedi. İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu'nun da katıldığı ziyarette konuşan İzmir Halıcılar ve Yer Döşemecileri Derneği Başkanı ve Ticaret Odası Meclis Üyesi Naci Ölçen, hipermarketlerin halıcıları ve yer döşemecilerini de olumsuz etkilediğini söyledi. Hipermarketler'in halı, laminant, parke ve PVC gibi ürünlerde sadece metrekare fiyatlarını sunarak daha ucuz oldukları görüntüsünü verdiklerini söyleyen Ölçen, şunları söyledi: "Bu da tüketiciyi yanıltıyor. Çünkü bu fiyatlara montaj ve nakliye bedelleri dahil değil. Yaptığımız araştırmaya göre; nakliye ve montaj maliyetleri eklenince market fiyatı, esnafımızın fiyatlarına göre metrekarede yaklaşık 3 lira daha pahalı. Öte yandan esnafımız, bir sorun oluştuğunda hemen müdahale ediyor, gerekirse ürünü güçlük çıkarmadan değiştiriyor." Susam'ın Meclis çalışmalarını yakından izlediklerini belirten İTO Meclis Üyesi Asım Doymaz da, "Halıcılık ve yer döşemeciliği sektörü olarak beklentimiz; hiç kimsenin ticaret yapma imkanının elinden alınmadığı, adil ve rekabet edilebilir koşulların yaratıldığı, toplumun her kesimini memnun kalacağı bir ticari düzenlemeye gidilmesi" diye konuştu.

RAMAZAN SONRASI

Marketlerin çağın bir ihtiyacı olduğunu, buna karşı olmadıklarını belirten CHP Milletvekili Susam, "Ancak güçlü ve zayıfı yasal düzenleme olmadan rekabete sokarsanız, bu adil bir yarış olmaz. Zayıf yok olur, güçlü tekel olmaya çalışır. Bugün sokak aralarına kadar giren hipermarketler, 60'a yakın iş kolunda esnaf ve sanatkarı zarara uğratmaktadır. Adil ve rekabet edilebilir koşulların oluşturacak bir yasal düzenlemeyi çıkartmak öncelikle hedeflerimiz arasındadır. Çünkü biz, esnaf, sanatkarın bu ülkenin işsizliğini önleyen, kalkınmasını sağlayan, dinamizmini ayakta tutan kesim olduğuna inanıyoruz. Ahilik geleneğinden gelen bu kesimi bundan sonraki süreçte de ayakta tutmak için gereken mücadeleyi vereceğiz" dedi. TBMM açıldıktan sonra HALIMDER yönetimini Ankara'ya davet eden Susam, Ölçen'den benzer mesleki dernekleri de organize ederek Ankara'ya gelmelerini istedi. Susam, "Meclis'teki diğer partilere de sorunlarımızı ve beklentilerimizi en iyi bu şekilde anlatabiliriz. Ramazan'dan sonra Gıda Çarşısı'nda bir kahvaltılı toplantıda da bir araya gelerek Ankara ziyaretinin ön hazırlığını yapabiliriz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halıcılar Ankara yolcusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN