Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bürokrasi, İzmirli'yi sıcağa mahkum etti

ESHOT'un 100 körüklü otobüs ihalesine Mercedes ve Polonyalı Solaris katıldı. Kamu İhale Komisyonu'nun bilgi istemine Polonya geç yanıt verdi. Süreç uzayınca Mercedes itiraz etti, KİK reddetti. Bu işler 8 ay sürünce teslimat gecikti, klimasız otobüsler sefere devam etti

Giriş Tarihi: 29.7.2013
İzmir Büyükşehir şirketi ESHOT'un 100 körüklü otobüs için açtığı ihaleye 5 firma dosya aldı, ikisi katıldı. Polonyalı Solaris otobüs başına 225 bin, Mercedes Benz Türk 231 bin euro teklif verdi. İhale komisyonu, Polonyalı firmanın evraklarında tereddüt yaşayınca İçişleri Bakanlığı kanalı ile Polonya hükümet yetkililerine sordu. Polonya'dan cevap geç gelince ihale için firmaların verdiği teminat mektuplarının süresinin uzatılması gündeme geldi. Mersedes Benz teminat mektubunun geçerlilik süresini uzatmayınca, komisyon tarafından değerlendirme dışı bırakıldı. İhale, Polonyalı Solaris'te kaldı.

TESLİMAT YENİ YILA KALDI

Bunun üzerine Mercedes Benz Türk yetkilileri kısa adı KİK olan Kamu İhale Kurumu'na itiraz etti. İtiraz reddedilince, Mercedes yeniden KİK'e başvurdu, bir kez daha itiraz etti. Komisyon 10 Temmuz'da yaptığı toplantıda son itirazı da reddetti. Bütün bunlar olurken, aradan 8 ay geçti, olan yaz sıcağında klimasız otobüslerle seyahat etmek zorunda kalan İzmirli'ye oldu. Seferden kalkması plananan ve açıklanan klimasız otobüsler seferlere devam etmek zorunda kaldı. Her şeyin yolunda gitmesi halinde, içinde bulunduğumuz yaz aylarında klimalı şekilde İzmirlilere hizmet etmesi öngörülen otobüslerin teslimatı yılbaşından sonraya kalmış oldu. KİK'in Mersedes'in yaptığı itirazı reddetmesi üzerine ESHOT Genel Müdürlüğü geçtiğimiz günlerde Polonyalı Solaris Firması'nı sözleşme imzalamak için İzmir'e davet etti. Önümüzdeki günlerde sözleşmenin imzalanması ile birlikte üretimin başlayacağı açıklandı. 100 körüklü otobüs, iki etap halinde ESHOT'a teslim edilecek. Otobüslerin tamamı en geç 2014 Ocak ayı içinde ESHOT filosuna katılmış olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bürokrasi, İzmirli'yi sıcağa mahkum etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN