Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekibim de projem de hazır

Giriş Tarihi: 29.7.2013

Tartan, 2009 yılından bu yana ekip ve proje çalışması yaptığını söyledi, "Hepsi hazır, ancak adaylık için sadece benim kararım yetmez. Partimin, Aziz Bey'in kararları da önemli" dedi

EGELİ SABAH'ın geleneksel Sabah Kahvesi'nin bu haftaki konuğu Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan oldu. Bugüne kadar yaptıklarını ve yapacaklarını planlarını anlatan Tartan kente daha geniş bir perspektiften hizmet etmek istediğini söyledi. Siyaseti ve görevi halkın gözüne bakarak, halka dokunarak ve halkı dinleyerek yaptığını vurgulayan Tartan, "Bu görev Büyükşehir'de mi olur, Konak'ta mı olur? Bunun için yalnız benim kararım yetmez. Partimin vereceği karar önemli. Aziz Bey'in (Kocaoğlu) adaylık için vereceği karar önemli. Dostmlarımın, yakın çavremin diyecekleri önemli. Ancak ben her duruma hazırım. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için ekibimi ve projelerimi 2009'dan beri hazırlıyorum. Hepsi ayrıntılarıyla hazır. Bilgisayarımda duruyor. Elbette birkaç ekleme ve çıkarma olabilir. Genel sekreterim de belli ve Genel Sekreter Yardımcım da belli. İZFAŞ Yönetim Kurulu Başkanım da belli. İZFAŞ Genel Müdürüm de belli" diye konuştu.
Güzelyalı Fuat Göztepe Parkı'nı tepeden tırnağa yenilediniz. Herkes çok beğendi. Sizce nasıl oldu?
- Avrupa'dakiler gibi oldu. Özellikle su oyunları çok güzel oldu. Burada vefa, çağdaşlık ve görsellik; her şey var. Planlarını Belediyemiz mimarları çizdi. Parkı biraz daha büyüttük. Hatay semtinde yaşayan insanlar bile akın ediyor. İnsanların buluşma noktası oldu. Çok güzel tepkiler alıyoruz. İnsanlar takdir ediyor. Yaklaşık 2 milyon lira harcadık. İlk defa Göztepe'ye bu vefayı gösterdik. Bugüne kadar hiç kimse Göztepe'ye bu vefayı göstermemiş. O gururu biz yaşadık. Şimdi bizim kızlara vefa gösterilmiyor. Konak Belediyespor kadın futbol takımı Avrupa Kadınlar Şampiyonlar Ligi'ne katılıyor. İzmir basınında bir tek haber yok. İzmir basını bu konuda çok ilgisiz kaldı.
Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için neler söyleyeceksiniz?
- Genel Başkanımız, 3 yöntem saydı: "Anket yapmak, teşkilata sormak, kamuoyu ağırlığını irdelemek." Anketlerde ya Aziz Bey ya da ben önde çıkıyorum. Sokağın sesi de önemli. Çünkü sokakta AK Partili de, MHP'li de var. Ben bugüne kadar hiç anket yaptırmadım. Hiçbir anket açıklamadım. Açıklanan anketlerle ilgili bir şey diyemem. Önde olduğum da var, önde olmadığım da. Akademisyen bir insan olarak konuşuyorum. Kendilerini darı ambarında görenler var. Bunlar kişisel ilişkileriyle ve maddi güçleriyle bir şeyleri yapanlar. Bunları dikkate bile almıyorum. İzmir'in siyaset tarihi onların örnekleriyle doludur. Gerçekten çaba sarf eden değerli insanlar var. Bunlar belki çok üst düzey kalıyorlar. Halka inemediklerinden bir bölümü için üzülüyorum. Çünkü siyasetin yararlanabileceği insanlar. Büyükşehir süreciyle ilgili olarak bence 3 isim öne çıkıyor. Aziz Kocaoğlu, Cevat Durak ve ben. Beni düşünen vatandaşlar "Gülen yüzü, herkesin başkanı" sloganıyla tercih ediyor. CHP seçmeni dışında, özellikle merkez sağ seçmen de anketlerde 4'de bir oranında cazip gelen adayın benim olduğunu düşünüyor. Bunun nedeni de herkesle barışık olmam, kavgacı olmamam. İzmir nüfusunun yarısı göçmen olması. Ahmet Piriştina örneğinde olduğu gibi, göçmen adayını sahiplenmesi.

ADAYLIĞI İLAN ETMEDİM
Adaylığımı ilan etmedim. Bekliyorum. Aziz Bey nasıl bir yaklaşım içinde olacak? Aday olacak mı olmayacak mı? Bir Büyükşehir Meclisi toplantısında aday olmayacağını söylemişti. Sonra "Aday olabilirim" dedi. Onun da hakkı. Ben adaylığı öyle değerlendiriyorum. Genel Başkanımız belli insanları farklı yerlerde değerlendirmek isteyebilir. O da Genel Başkanın tercihi. Saygı duymak lazım. O da güzel bir şey. Çünkü hizmet hep bir, aynı makamda olmaz. Onun için bu süreç Kasım'a kadar devam edecek. Aralık ayında netleşeceğini düşünüyorum. Başka isimler de var. Dışarıdan dayatma ithal adaylar da var. Benim en büyük tepkim ithallere olur. Bu kentin milletvekili seçimlerinde belli yanlışları oldu. Aynı şeyin yerel seçimlerde de olmamasını istiyorum. Bir de ilçe belediye başkanları için söylüyorum kendimi de katarak. Bir başarı göstergesi vardır. Başarılı olan bir belediye başkanının tartışmasını yapmak doğru değil. Başarılı ise o belediye başkanı tartışmak ya da bir takım insanların başarılı belediye başkanlarının üzerine söylenmesi doğru değil. Tabii ki herkesin hakkıdır. Meclis üyesi olmak isteyen arkadaşlarımızın belediye başkan adaylığı yoluyla bunu başarmaya çalıştıkları yönünde bir takım söylentiler var. Tam üyelerin katılımıyla gerçekleşecek bir ön seçimin doğru olacağını düşünüyorum. En doğrusu ön seçimdir. Bu demokrasiyi ve partilerin gücünü de artırır. Tüm partiler için geçerli. Dayatmaları azaltır.

'ÇİZGİMİ HİÇ DEĞİŞTİRMEDİM'
Büyükşehir adaylığı olmazsa, Konak ile devam edecek misiniz? Ya da AK Parti adaylığı olabilir mi?
- AK Parti adaylığı ile ilgili ben hiç bir şey duymadım. 30 yıldır hiç saf değiştirmedim. Sosyal demokrat çizgide yürüdüm. Böyle bir şey yok. Bu AK Parti'ye de, oradaki arkadaşlara da haksızlık olur. Ne benim temasım oldu ne de onların benimle teması, temas girişimi oldu. Kimse böyle bir beklenti içinde olmadı. Benimle siyaset arenasında mücadele edemeyenlerin böyle dedikodulara başvurduğunu görüyorum. Gülüp geçiyoruz. Sözün kısası AK Parti'ye geçiş söz konusu değil. Böyle bir şey telaffuz edilmedi, edilemez de.
Peki 'Büyükşehir Belediyesi Başkan adayıyım' diyor musunuz?
- Bu kente hizmet etmeyi, geniş perspektiften hizmet etmeyi istiyorum. Konak Belediye Başkanı olarak yürüttüğüm güzel projeleri bir an önce tamamlayayım istiyorum. Ben siyaseti halkın gözüne bakarak, halka dokunarak, halkı dinleyerek yaparım. Benim belki de 30 yıldır Türk siyasetindeki en büyük özelliğim budur. O yüzden bazı şeylerde şövalyece karar alırım. Halk bana derse ki "Hiçbir göreve gelme!" Ben onu gözden, elden ve dilden anlarım. Siyaseti de o insanlarla yaparım. İnsanların bana yönelik sevgi ışıltısını görürüm. Ama bu Büyükşehir mi olur? Konak mı olur? Milletvekilliği mi olur? Nasıl olur biraz daha düşüneceğim. Dostlarıma da soracağım.

2009'dan bu yana hazır

Şimdiden "Ben Büyükşehir Belediye Başkanı olursam şunu yapacağım, bunu yapacağım" diyor musunuz? Projeleriniz var mı?
- 2009'dan beri İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için ekibim de, projelerim de hazır. Bilgisayarım da duruyor. Birkaç ekleme ve çıkarma olabilir. Genel sekreterim de belli ve yardımcısı da belli. İZFAŞ Yönetim Kurulu Başkanım da belli. İZFAŞ Genel Müdürüm de. Bunun için de uzun süredir çalışan arkadaşlarımız da var, başkaları da var.
Nasıl bir bakış açısıyla Büyükşehir'e aday olmayı düşünüyorsunuz?
- "Güzel İzmir, canım İzmir..." Benim başka bir söz söylememe gerek yok. Benim ağzımdan çıkan en net mesaj budur.

FUAT GÖZTEPE PARKI BİR VEFA PROJESİDİR
Göztepe Parkı benzeri projeler yapacak mısınız?
- Ben hedef koymuştum: Bir insana hizmet, iki, kente yeni bakış açısı, üç gerçek kentsel dönüşüm, tarihe saygı, beş kültür sanat açılımı. Benim kentsel dönüşümüm yeşil olan, insanların gerçekten soysal donatı alanlarıyla hizmet bulduğu bir kentsel dönüşüm. Bina dikmek, kentsel dönüşüm değil. Bunların hepsinin dışında İzmir'i bir kültür sanat ve sağlık kenti yapmak. Onu kendi çapımda Konak Belediye Başkanı olarak yapıyorum. İzmir tarihinin en büyük ormanını Gültepe'de yapıyorum. 80 dönümlük. Çınarlı'da 40 yıldır unutulmuş eski Botanik Bahçesi'ni ilk ekolojik park yapıyorum. Yeni parklar yapıyoruz, mevcutları yeniliyoruz. Göreve geldiğimizden beri park ve yeşil alan sayısı 3 kat arttı.

TARİHİ KAZANDIRDIK

Bir sürü tarihi yeri kente kazandırdık. Atatürk Müzesi bir yıldır kapalı. Arkeoloji Müzesi'nin kliması çalışmıyor. İnsanların gelip gidecekleri yer yok. Gelenler bizim müzeleri geziyor. Demokrasi ve Radyo Tarihi Müzesi muhteşem olacak. Bir radyoyu açacaksın Ecevit'in Kıbrıs harekatı anlatılıyor. Bir başkasını açacaksınız tarihi başka bir konuşmayı dinleyeceksiniz. Buradan biz demokrasi kültürünün topluma yaygınlaşmasını sağlayacağız. Basmane'de, şehrin göbeğine yapacağım Arkeo Parkı, Yunanistan'dan sonra tarihin en büyük değeri olacak.

Yarın: Konak'a 300 milyon liralık yatırım yaptım

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekibim de projem de hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN