Türkiye'ye örnek oldular

İzmir polisi tarafından internet erişiminin yaygınlaşmasıyla birlikte internet suçlarında da yaşanan artışın önüne geçmek için başlatılan proje çok beğenildi. Proje, Türkiye genelinde uygulanmaya başlanacak

Giriş Tarihi: 29.7.2013
Organize suç çeteleri, terör ve uyuşturucu örgütleri interneti artık daha aktif olarak kullanıyor. Emniyet, İzmir'de olduğu gibi farklı kentlerde vereceği seminerlerle gençleri bilişim suçları hakkında bilgilendirecek. Ülkemizde son yıllarda internet yoluyla çocuklara karşı işlenen cinsel suçlarda arttı. İnternette gezinen çocuklar farkında olmadan bir olayın faili ya da mağduru olabiliyor. İşte bu gibi yaşanacak durumların önüne geçmek isteyen İzmir Emniyet Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü 1.5 yıl önce 'güvenli internet kullanımı ve bilişim suçları konusunda farkındalık yaratma projesi" başlattı.

SEMİNERLER VERİLDİ

Öğrenciler için düzenlenen seminerlerde internet kullanımı, bilgi paylaşımı, bilginin doğruluğunun araştırılması ve farkında olmadan karışılabilecek suçlar, internetteki tehlikeler konusunda bilgiler verildi. Projeden olumlu sonuçlar alan polis okullarda öğrenci ve velilere yönelik verilmeye başlanan seminerlerin kapsamını genişletti. Hedef büyüten İzmir polisi projenin dış ilçelerde daha fazla öğrenciye ve veliye ulaştırılması için dış ilçe emniyet müdürlükleri ile milli eğitim müdürlüklerinde görevli polis ve öğretmenleri seminer verip, eğitti. Yeni eğitmenler sayesinde ulaşılan öğrenci sayısında büyük bir artış yaşandı.

SUNUMLAR ETKİLEDİ

2012 Şubat ayı ile 2013 Haziran ayı arasında toplam 567 seminer verildi. 13 bin 104 ilkokul, 22 bin 876 ortaokul, 40 bin 249 lise öğrencisi olmak üzere toplam 76 bin 229 öğrenci seminer gördü. Seminer sonrası 378 eğitimci ile yapılan anket sonunda yapılan sunumların içeriğinin yeterli olup olmadığı sorusuna yüzde 97 oranında yeterli, yüzde 1 oranında kararsız, yüzde 2 oranında ise yetersiz cevabı verildi. Anlatım tekniklerinin yeterli olup olmadığı sorusuna ise yüzde 95 oranında yeterli, yüzde 3 oranında kararsız, yüzde 2 oranında yetersiz şeklinde cevaplandı. Öğrenciler, olumlu yönde etkileyip etkilemediği sorusuna da yüzde 91 oranında evet denirken, yüzde 7 oranında kararsız, yüzde 2 oranında da etkilemedi diye cevap verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'ye örnek oldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN