Son 40 yılın en büyük yatırımlarını gerçekleştİrdİk

Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, konuk olduğu Sabah Kahvemizde; okuldan kaldırıma, kültür merkezlerinden halı sahaya, spordan Alsancak düzenlemelerine kadar yatırım yapılmadık alan bırakmadığını söyledi, "Bunun için 300 milyon lira harcadık" dedi

Giriş Tarihi: 30.7.2013
EGELİ SABAH'ın geleneksel Sabah Kahvesi'nin bu haftaki konuğu Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, ilçeye son 40 yılın en büyük yatırımlarını yaptığını vurguladı. Konak'a toplam 300 milyon lira yatırım yaptığını ifade eden Tartan, "Asfalt, kaldırım, merdiven derken Konak'a aşağı yukarı 300 milyon liralık bir yatırım yaptık. Alsancak da bunun içinde. Alsancak için yaklaşık 10-12 milyon lira kadar harcadık. Okullar açılamıyordu. Tuvaletleri, kültür merkezlerini, halı sahaları ben yapıyorum. Çınarlı Endüstri Meslek Lisesi'ne 1 milyon liraya spor alanı yaptım. Avrupa'da bile örneği yok. Müze yapıyor, tarihi eserleri de restore ediyorum, kente armağan ediyorum" dedi.

Konak Belediyespor Kadın Futbol Takımı Avrupa Kadınlar Şampiyonlar Ligi'ne katılıyor. Sporda büyük bir başarı yakaladınız. Ne söylemek istersiniz?
Bu sessiz bir devrimdir. Bizim kızlar Şampiyonlar Ligi'nde oynayacak. UEFA'nın resmi sitesinde Fenerbahçe, Galatasaray ve Konak Belediyespor isimleri var. Türkiye şampiyonu oldum. 8 Ağustos'ta Bulgaristan'da ilk maçımızı oynuyoruz. Tur atlarsak UEFA statüsünde en yüksek puanı getirmiş olacağız. Kadın Basketbol Takımı Süper Lig'de. Erkek Voleybol ve Hentbol Kadınlar Takımı Süper Lig'de. Yelkende Türkiye şampiyonu olduk. Yeni dönemde güreş ve halterde atılım yapacağız. Yerel yönetimlere getirdiğim bir söz var: Ekonomik yerel yönetim. Bu spor ekonomisi. Spor ekonomisinin önemini ortaya koydum. Seneye futbol takımlarına da aynı desteği yapacağım. Süper Lig'e takım taşımak için elimizden geleni yapacağız. Basketbol pahalı olmasına rağmen bunu doğru yöneterek başarıyoruz. Alt yapıdan da sporcular var, transfer ettiğimiz sporcular var. O sporcularda İzmir sevgisi yaratıyoruz. Mardin'den, Diyarbakır'dan, Tekirdağ'dan, Balıkesir'den sporcular var. Basından bu konuda şikâyetçiyim. Bu konuda bir duyarsızlık var. Konak Belediyespor Kadın Futbol Takımı Süper Lig'e çıktı, gazetelerde satır yok. Ben bir gazeteciyim. Bu yüzden o gözle bakıyorum. Çok komik haberler görüyorum. Saklıyorum onları. Bir gün bunları gösterip "Ayıp" diyeceğim. Bir gün basına döneceğimiz günler olacak.

Konak Belediyesi'nin binasında "Konak çalışıyor, İzmir büyüyor" diye bir slogan var. Bu bir gönderme mi?
Yok hayır. Karşıyaka Belediyesi de çalışıyor, İzmir büyüyor. Bornova Belediyesi de çalışıyor, İzmir büyüyor. Çalışmazsak İzmir büyümez. Herkesin yaptığı hizmete şapka çıkarıyoruz. Teşekkür ediyoruz.

Arazi varlığınızın ve makine ekipmanınızın çok büyük bölümünü Karabağlar Belediyesi'ne devretmek zorunda kaldınız. Yatırım yapacak arsa sıkıntısı var mı? Ayrıca sürekli müze açmakla eleştiriliyorsunuz.
Yok. Son 40 yılın en büyük yatırımlarını yaptık. 113 merdivenli sokağı, 114 parkı düzenledik. Halilrıfatpaşa'ya 40 yıldır devlet hizmeti girmemiş. Oraya girdik. Alsancak Gazze gibiydi. Sokaklarda yürüyemezdiniz. Şimdi yürüyünce insan kendini Paris'te sanıyor. "Sanatın içine tükürürüm" anlayışını benimseyenler ve sevenler, bunu kendine prensip edinenler de vardır. Bir de kültür sanatın ışığı ve aydınlanmasını taşıyanlar vardır. Kentin her yerine sadece çağdaşlığı ve modern alt yapının aydınlığını değil, kültür ve sanatın aydınlığını da taşıyoruz. Çünkü asli görevimiz bu. Benim bölgemde suç oranı düştüyse, işte bunda arayacaksın, kültür sanatta arayacaksın. Hastane ve müze yoksa, o kente kimse gelmiyor. "Müzeyi ne yapalım?" diyorlar. Onun için "Kültür Bakanı" diyorlar. Müzeyi eleştireni zaten söyleyecek bir sözüm yok. Gelsin göreve kapatsın müzeleri. Sadece müze yapmıyorum. Asker ailelerine yardım yapıyorum. Türkiye'de rekor. Bu kez de "Milli Savunma Bakanı" diyorlar. Desinler. 25 milyon lira okullara yatırım yaptım. Okullar açılmıyordu. Siz yazdınız. Bir tanesi sizde manşetti. Leman Alptekin İlköğretim Okulu Egeli Sabah'ta manşetten çıktı. Hemen yaptık. Konak'ın aşağı yukarı yarısını yeniledik. Asfalt, kaldırım, merdiven. Konak'ta aşağı yukarı 300 milyon liralık bir yatırım yaptık. Alsancak da bunun içinde. Alsancak için 10-12 milyon lira kadar harcadık. Okullar açılamıyordu. Tuvaletleri, kültür merkezlerini, halı sahaları ben yapıyorum. Sizden rica ediyorum. Bir foto muhabiri yollayın Çınarlı Endüstri Meslek Lisesi'ne. 1 milyon liraya çocuklara spor alanı yaptım. Avrupa'da örneği yok. Türkiye'de örneği yok. Müze de yapıyorum. Tarihi eserleri de restore ediyorum, kente armağan ediyorum. Eleştiren eleştirsin. Başka ne ile eleştirecekler. Ahlaksızlığımız yok. Üç kağıtçılığımız yok. Yalancılığım yok. Saat 8'de çıkıyorum evden, sabahlara kadar çalışıyorum. Köpeklerin kulaklarındaki damgaya kadar uğraşıyorum. Elbette eleştiri de olacak. Siyasette 3 kişiden 2'sinin sevgisini bakarım. Şu anda 3 kişiden 2'sinin sevgisi benim yanımda. Bir kişi karşında olacak. O da doğaldır.

Devlete el uzattınız. İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne Tekel binasını verdiniz.
İzmir o bakımdan çok şanslı. Eski Tekel Binası için bütün kaynakları ve mimarları seferber ettim. Cahit Kıraç valimizin büyük hizmetidir. Türkiye'ye ve İzmir'e kazandırılmış en büyük hizmettir. Daha güvenli bir İzmir için. Bunları hep bir toplumsal uzlaşma içinde yapıyorum. Bana yakışan da bu. Kavgaya çekmek isteyenler olacaktır. Hep engellendim. Net, tırnak içinde söylüyorum. Kimseden destek almadım. Buna rağmen Türkiye'nin en başarılı belediye başkanı seçildim. Cevat Geray, Ruşen Keleş jüride olmasa bunu demem.

Müzelere sayısal ilgi nasıl? Yılda kaç kişi ziyaret ediyor?
Çok iyi. Sadece oyuncak müzesine yılda 50 bin kişi geliyor. Biz yaptıktan sonra Bursa, Gaziantep, Antalya büyükşehir belediyeleri yaptı. Başka söze ne gerek var.

Kemeraltı ile ilgili ne söyleyebilirsiniz?
Kemeraltı'na İKSEV'i bile getirdik. AVM'lere karşı gizli bir çarşı coşkusu yaratmaya çalışıyorum. Gerçek AVM Kemeraltı. AVM'ler biraz daha şehir dışında olmalı. Kemeraltı'nın kalitesi biraz düştüğü için ünlü markaları getirmeye çalışıyoruz. Ancak o güzergah bana bağlı değil. Bir yetki karmaşası var.

BEN YEŞİL DÖNÜŞÜM YAPACAĞIM
Gültepe ve Ege Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm ile ilgili neler söylemek istersiniz?
Kentsel dönüşüm şu anda vatandaşları kandırmak için kullanılan bir terim. Neyin kentsel dönüşümü yapıldı. 3 ayda kentsel dönüşüm olmaz. Bu saatten sonra, bitmeyecek bütün projeler yalandır. Bunlar tamamen halkı kandırmaktır. Gerçek kentsel dönüşüm şudur. Bakanlık olacak, valilik, kentin halkı olacak, belediyesi olacak. Bir de yapımcı bir kurumu olacak. Tek başına bir kurum kentsel dönüşüm yapamaz. Ben kentsel dönüşüm değil, yeşil dönüşüm yapacağım. Çünkü yalanın sonu yok.

BASMANE ÇUKURUNDA ÇÖZÜM UZLAŞMADA
Basmane çukurunda sürekli bir çıkmaz var. Neler olduğundan bahseder misiniz?
Benimle ilgili bir konu değil. Tamamen Büyükşehir Belediyesi ile ilgili. Orada sorumluluk alarak imar değişikliği yapıp kentin önünü açtım. Orada ilk olarak düğmeye ben bastım. Risk alarak üzerime vazife olmadığı halde, o haline dayanamadığım için düğmeye bastım. Tekrar sürüncemeye gireceğini düşünüyorum. Çözüm orada uzlaşma.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son 40 yılın en büyük yatırımlarını gerçekleştİrdİk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN