Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3.5 milyarlık mirasta paylaşım sancısı var

Giriş Tarihi: 31.7.2013

Yerel seçimden sonra ortadan kalkacak olan Özel İdare'nin mal ve mülklerinin paylaşımı için komisyon kuruldu. Komisyona İl Genel Meclisi'nden kimsenin alınmaması eleştirilere yol açtı

Bütünşehir Yasası ile 2014 yılındaki yerel seçimlerin ardından kapatılacak İzmir İl Özel İdaresi'nin yaklaşık 3.5 milyar liralık gayrimenkullerinin ve araçlarının paylaşımı başlamadan tartışmaları başladı. Yasaya göre, Özel İdare'nin mal ve mülkleri Valilik bünyesinde kurulan Paylaşım Komisyonu tarafından "Kamu kurum ve kuruluşları arasında" pay edilecek. Bu arada kurulan Paylaşım Komisyonu'na İl Genel Meclisi'nden temsilci alınmaması tepkiyeyol açtı. Söz konusu eleştirilere cevap veren İzmir Valisi Mustafa Toprak, İl Özel İdaresi'nin tüzel kişiliğinin 31 Mart 2014 tarihinde sona ereceğini hatırlattı, "Hizmet alanları başka yere geçecek. İlgili kanunda mal varlıklarının ve personelinin paylaşımı konusunda ilin valisi tarafından bir komisyon kurulması isteniyor. Yine kanunda, komisyonun ilgili, gerek duyulabilecek kamu kurum ve kuruluşlarının müdürlerinden kurulması öngörülüyor. Bizler de kanun ne diyorsa o şekilde vali yardımcımız başkanlığında komisyonumuzu kurduk. Komisyon kararını yıl sonu veya yıl başında verir." dedi. İl Genel Meclisi'nden hiç kimsenin bu komisyonda yer almaması nedeniyle yapılan eleştirileri yanıtlayan Vali Toprak şunları söyledi: "İl Özel İdaresi'nin genel sekreteri var. Kanun açık. Herhangi bir çatışmaya ve sataşmaya giremem. İl Özel İdaresi'nin genel sekreteri varsa, o zaman yok mu demektir. Ayrıca paylaşım sırasında bir yerle ilgili karar verilirken, ilgili belediyelerin temsilcileri de komisyonda olacak. Onun dışında o paylaşımla ilgili başkaları da komisyonda olacak. İl Özel İdaresi'nin tüzel kişiliğini vali temsil ediyor. Genel Meclis üyeleri İl Özel İdaresi'ni temsil etmez. Herhalde onun için söylüyorlar. Kanun ne diyorsa odur."

'ESAS SAHİBİ YOK'
Komisyonda İl Genel Meclisi'nden üye bulunmamasını eleştiren İl Genel Meclis Başkanı Serdar Değirmenci, "Özel İdare'nin mal varlığını yöneten, kiralayan İl Genel Meclisi'nden komisyonda kimse yok. Mirasın sahibi, mirasının kime bırakacağına karar veremiyor. Bu antidemokratik bir uygulamadır" dedi.

KALYONCU: SAKINCA OLMAZDI
İl Genel Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Nazmi Kalyoncu, İl Genel Meclisi üyelerinin komisyonda yer almasının bir sakıncasının olmadığını savundu, "Ancak biz yokuz diye, yeni çalışmaya başlayan bir komisyonun alacağı kararları bugünden, peşinen mahkum etmek yanlıştır. Paylaşımda önemli olan mal varlıklarının en iyi şekilde kullanılacak ve halka en iyi şekilde sunulacak biçimde dağıtılmasıdır" dedi.

HEPSİ BAŞLI BAŞINA BİR SERVET
Halen İzmir İl Özel İdare bünyesinde bulunan gayrimenkullerden bazıları şunlar: Kaya Termal Otel, Balçova Termal, Bozdağ Kayak Merkezi, Urla Durtur Tesisleri, Çeşme Capello Otel, Aliağa Dinlenme Tesisleri, Gölcük Prenses Otel, Selçuk Havaalanı, Foça Polen Dinlenme Tesisleri, Alaçatı Barajı, Tavşan Adası, Pınarbaşı Yarış Pisti, lojmanlar, iş merkezleri, vb.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3.5 milyarlık mirasta paylaşım sancısı var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN