Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan'dan EXPO mektubu

İzmir Valisi Toprak, Başbakan Erdoğan'ın BIE üyesi ülkelerin başbakanlarına mektup yazarak EXPO 2020 adaylığımız için destek isteyeceğini söyledi, "Mektuplar bugün yarın yerlerine ulaşır" dedi

Giriş Tarihi: 31.7.2013
İzmir Valisi Mustafa Toprak, basın mensuplarıyla bir araya geldiği iftar yemeğinde EXPO 2020 adaylık sürecine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Balçova Termal Tesisleri'ndeki iftarda konuşan Vali Toprak, EXPO adaylık çalışmalarının son sürat devam ettiğini söyledi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından BİE delegesi ülkelerin başbakanlarına mektup gönderileceğini açıkladı. Geçtiğimiz günlerde yapılan İzmir Jeotermal A.Ş Yönetim Kurulu toplantısında Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile tartıştıkları iddiası ile ilgili açıklama yapan Vali Toprak, "Saygınlığı ortadan kaldıracak hiçbir şey olmamıştır" dedi. EXPO sürecinde sandıktan İzmir'i çıkarmak için tüm kesimlerin çalıştığını belirten Toprak,"168 üye devletin çok önemli bir kısmına üst düzeyde ziyaret edilmiştir. Tüm BİE delegelerine ulaşılmıştır. Bundan sonra daha da yoğunlaşarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Tüm yaşanan gelişmeler ve sağlık temasıyla EXPO 2020 İzmir'i işaret etmektedir" diye konuştu. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun üye ülkelerdeki mevkidaşlarına EXPO adaylığımız için yazdığı mektubu hatırlatan Toprak, bir mektup daha hazırlandığını açıkladı, şunları söyledi: "Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla BIE üyesi ülkelerin sayın başbakanlarına da bu mektup gitmek üzere. Yine Cumhurbaşkanımızın da süreçle ilgili mevkidaşlarına bir mektubu olacak. Ben inanıyorum ki tüm bu gayretler, sarf edilen emekler, alın teri hem İzmir'deki tüm dinamiklerimizin, hem Ankara'daki büyüklerimizin gayretleriyle Kasım ayındaki oylamada sandıktan İzmir'i çıkaracağız."

"YANLIŞI YAPTIRMAYIZ"
İnciraltı ile ilgili yanlış bir şey yaptırmama konusunda kararlı olduklarını ve İzmirlilerin bu konuda kalplerini ferah tutmalarını söyleyen Toprak, "EXPO alanı kanunla oluşturulan bir yer. Tabii ki orada sit alanları var, lagün var. Endişeleri anlamlı buluyorum ama endişeleri zamansız olduğunu ifade ettim. 1. derece sit alanında bir şeyin kurulması mümkün değil. Bu yanlışlığa biz de göz yummayız. Burada EXPO İzmir'e geldiği takdirde, bu endişeleri ortadan kaldıracak, bu projeyi lehe çevrilecek bir yaklaşım içinde olacağız" diye konuştu.

TARTIŞMA AÇIKLAMASI
Geçtiğimiz günlerde, İzmir Jeotermal A.Ş Yönetim Kurulu toplantısında Başkan Aziz Kocaoğlu ile tartıştıkları iddiası ile ilgili açıklama yapan Vali Toprak, basına yansıyan "kapının çarpıldığı" ifadesinin gerçek olmadığını söyledi. Vali Toprak, "Zaman zaman belki kan şekerinin düşmesi olabilir. Ogün tüm belediye otobüslerinin genel greve gideceğine ilişkin bir takım konular vardı. Bilemeyiz yani. Ancak saygınlığı ortadan kaldırıcı hiç bir şey olmamıştır. Böyle bir lüksümüz de yok" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan EXPO mektubu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN