Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi eserler Konak Tüneli'ni geciktiriyor

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Bahri Baba'daki çalışmalara arkeolojik buluntular yüzünden başlanamadığını söyledi, "Proje yerel seçimlere yetişmeyecek gibi görünüyor" dedi

Giriş Tarihi: 31.7.2013
Hükümetin İzmir için hayata geçirmek istediği 35 proje arasında yer alan Konak Tüneli projesinin, Bahri Baba Parkı girişinde bulunan arkeolojik kalıntılar çalışmaların yavaşlamasına yol açtı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, arkeolojik kazılar nedeniyle çalışmaların yerel seçimlere kadar bitmeyeceğini belirtti.

"BİZİM MARMARAY'A DÖNDÜ"
İstanbul'daki Marmaray inşaatında da benzer sıkıntılar yaşadıklarını hatırlatan Yıldırım, şunları söyledi: "Konak Tünelleri, İzmir'in tarihi ve arkeolojik kazı çalışmasına döndü. Kentin gelmiş geçmiş tüm medeniyetlerinin izlerini ortaya çıkarıyoruz. Aynen bizim Marmaray'a döndü. Bizim Marmaray projemize benzemeye başladı. Dolayısıyla orada biraz elimizi çabuk tutmamız lazım. Proje biraz gecikiyor" dedi. Arkeologlara laf anlatmanın çok zor olduğunu vurgulayan Bakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: "Girdiler mi, tespit edip muhafaza ediyorlar. Biz de 'Yol açın geçelim. Siz kazmaya devam edin' diyoruz. Yakında Bahri Baba'dan giriş yapacağız. Şimdilik sabrediyoruz, yapacak bir şey yok. Onların gönlünü yapmaya çalışıyoruz. Seçimler öncesine yetişmeyebilir ama yetişmesine uğraş veriyoruz. Bahri Baba'da tarihçiler, arkeologlar için farklı anlamlara gelecek, onlara göre çok müthiş buluntular var. Bize göre farklı. Değişik mezarlar, numuneler, her kesimin yaşam tarzına göre bir takım işaretler, eşyalar çıkmış." Yeşildere tarafındaki çalışmaların, zemin üstünde kayma ya da çökmeye yol açmadığını belirten Yıldırım, "Tepelerde çatlama yok. Tünel işinde mutlaka bir takım hareketlenmeler oluyor ama onları sağlama alıyorlar. Başlangıçta gevşek zemin vardı. İptidai yapılar etkilendi, önlemi alındı. Günde 3 metre civarında ilerleniyor. Normalde daha iyi olması lazım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi eserler Konak Tüneli'ni geciktiriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN