"Ukrayna'da yüksek eğitim fırsatı kesinlikle kaçmaz"

Giriş Tarihi: 31.7.2013
Yurtdışında eğitim almak isteyenler için Ukrayna, hem uluslararası nitelikteki kaliteli eğitimi hem de yaşamın ucuzluğu ile dikkat çekiyor. Ukrayna İzmir Fahri Konsolosu Çetin Güvercin, Ukrayna'da okumanın ciddi avantaj getirdiğini söyledi. Kolaylıkları sıralayan Güvercin, "Eğitim maliyetlerinin ucuzluğu, farklı dillerde eğitim alma şansı, istediğiniz üniversitede ve bölümde okuma imkanı, uluslararası nitelikte kaliteli eğitim fırsatı bazı avantajlardan" dedi. Ukrayna Konsolosluğu olarak yurtdışında eğitim almak isteyen gençlere danışmanlık hizmeti verdiklerini belirten Güvercin, "Üniversitelerle temasa geçmelerinde, gerekli yazışmalarda yardımcı oluyoruz. Ukrayna'ya bildiğiniz gibi vize uygulaması yok. Direk uçuşların olması da önemli. İstanbul'dan Ukrayna'ya 1.5 saatte gidebiliyorsunuz. Vizenin olmaması ve ucuz yolculuk fırsatı kaliteli ve ekonomik uluslararası bir üniversitede eğitimi görme fırsatı gençlerimizin değerlendirmesi gereken unsurlardır" dedi.

90 ÜNİVERSİTE VAR

Güvercin, "Her aile çocuğunun kaliteli ve ekonomik ölçülerde eğitim almasını ister. Ukrayna, bu noktada önemli bir ülke. 200 yıllık üniversitelerin bulunduğu bir ülkede eğitimin kalitesi tartışılamaz. Mesela, Ukrayna'nın ikinci büyük kenti Harkov'da 90 üniversite var. Ayrıca 3 bin 500 kütüphanenin yer aldığı bir şehirde eğitim almak, gençlerimize cidid avantajlar sağlayacak" diye konuştu. Ukrayna'da eğitim almanın yabancı dil açısından da fırsatlar barındırdığına işaret eden Güvercin, şöyle devam etti:

RUSÇA ÇOK ÖNEMLİ BİR DİL
"Rusçayı dünyada net bir şekilde öğrenebileceğiniz iki ülke var. Biri Rusya, diğeri Ukrayna. Çünkü bu iki ülke Rusçayı en iyi konuşan ülkeler. Rusça'nın yanında Ukraynaca size ek bir dil fırsatı daha sunacak. Ben Ukrayna'yı İngilizce eğitim almak isteyenler için tavsiye etmiyorum. Çünkü İngilizce eğitim için İngiltere veya ABD daha iyi bir tercih olacak. Ancak Ukrayna'da okurken İngilizcenizle birlikte Türkçe haricinde 3 dili öğrenmiş ve kullanıyor olmanız büyük bir avantaj sağlayacaktır." Ukrayna'nın eğitim ve yaşam maliyetleri açısından da oldukça ekonomik bir ülke olduğunu kaydeden Güvercin, "Bir ABD doları, 8 Grivnidir. Türkiye'ye göre 5'te bir daha ucuz bir yerden bahsediyoruz" şeklinde konuştu.

İŞTE, AVANTAJLARDAN BAZILARI
1. Eğitim maliyetleri çok ucuz.
2. Üç dilde eğitim alma şansı kaçırılmamalı.
3. İstediğiniz üniversiteye girme imkanını yakalayabilirsiniz.
4. Dünya üniversiteleri ile denkliği ortada.
5. Ukrayna'da yaşam o kadar ucuz ki..
6. Yurtdışı tecrübesi ve uluslararası çevre edinme imkanı çok fazla.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Ukrayna'da yüksek eğitim fırsatı kesinlikle kaçmaz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN