Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İTB, laboratuvar desteği verecek

Giriş Tarihi: 1.8.2013
Lisanslı depoculuk kanununda yapılan düzenleme nedeniyle laboratuarların depo bünyesinde faaliyet gösterme imkanının ortadan kalkması üzerine harekete geçen İzmir Ticaret Borsası (İTB), ayrı bir tüzel kişilik kurarak tarım sektörüne hizmet veren bir laboratuar kurma kararı aldı. İTB'nin Temmuz ayı olağan meclis toplantısında alınan karar doğrultusunda kurulacak firmanın ismi İzmir Ticaret Borsası Laboratuar, Ar-Ge ve Bilişim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak kabul edildi.

BABACAN'IN TEPKİSİ
İTB
Yönetimi olarak Ankara'da Bakanlık düzeyinde yaptıkları görüşmeler hakkında bilgi veren Işınsu Kestelli, "Bakanların özellikle lisanslı depoculuğa destek ve Ziraat Bankası kredilerinde yakın bir zamanda adım atılacağının sözünü aldıklarını belirtti, "Lisanslı depoculuk şirketimiz ELİDAŞ'ı bu sistemle entegre kurduğumuz İZBEP'i ve sistemin takas ve saklama anlaşmalarını anlatınca, Bakanımız Babacan şu tepkiyi verdi, "Biz uğraşıyoruz ama siz Ürün İhtisas Borsası'nı kurmuşsunuz bile" cevabını verince, yaptığımız işin önem derecesini anladık" diye konuştu. Lisanslı depoculuk kanununda yapılan düzenleme nedeniyle yetkili sınıflandırıcıların yani laboratuarların depo bünyesinde faaliyet gösterme imkanının ortadan kalktığına dikkat çeken Kestelli, "Bu nedenle yetkili sınıflandırıcımızı ayrı bir tüzel kişilik olarak Anonim Şirket haline getiriyoruz. İTB laboratuvarını kurup, zamanla tüm tarım sektörüne hizmet veren ve Ar-Ge merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

KAYA'YA TEPKİ
İTB
eski Meclis Başkanı Halit Kaya'nın şuanki yönetim kurulu üyeleri hakkında borsayı zarara uğrattıkları konusunda asılsız iddialarda bulunduğunu hatırlatan Kestelli, "Kaya'nın savcılığa yaptığı suç duyurusunun reddedildi. Üst mahkemeye olan itirazının da yine kabul edilmedi. Doğrunun kalesi yıkılmaz" diye tepki gösterdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İTB, laboratuvar desteği verecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN