Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu yıkımın geri dönüşü yok

Vicdansızlar kamyon kamyon molozlarını dökerek Ege'nin en bereketli topraklarının yer aldığı Kaklıç bölgesini mahvediyor. Hem üreticinin ürünü mahvoluyor hem de çevre açısından geri dönüşü olmayan zararlar oluşuyor

Giriş Tarihi: 3.8.2013
Menemen ve Çiğli sınırları içinde kalan Kaklıç-Tuzçullu-Seyrekköy üçgeninde yer alan tarım alanları, vicdansızların attığı molozlara teslim oldu. Kanlıçukur, Toprak Çukurları ve Günerli Gölleri olarak adlandırılan sazlıklarla kaplı göller de yıllardır bölgeye atılan molozlar nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Sasalı Piknik Alanı girişinin karşısından itibaren başlayan moloz dökümlerinin, Tuzçullu ve Seyrek köylerine kadar devam etmesi üreticileri ve bölge halkını zor durumda bırakıyor. Tarım arazilerinin ve, bu arazilere giden yolların kenarlarının molozlarla kaplanması hem tarla sahiplerini ve hem de çalışanları çileden çıkarıyor. Son olarak Tuzçullu Köyü'ne 8 kamyon moloz dökülmesi köylülerin ve çevre sakinlerinin isyan etmesine yol açtı. Pazartesi günü molozlarla dolu 8 kamyonun pamuk tarlalarının arasından geçerek, molozları boşalttığını anlatan köylüler, "Ne yapacağımız şaşırdık, kimse bu insanlara engel olmuyor" dedi.

NEREYİ BOŞ BULURLARSA

Molozların artık, çevre kirliliğinni yanında köylüye, üretime önemli zararlar verdiğini söyleyen Tuzçullu Mahalle Muhtarı İbrahim Kara, tepkisini şu sözlerle dile getirdi: "Sadece köyümüzün 22 bin dönüm arazisi var. Bu bölgede pamuk, mısır, kavun, karpuz gibi bir çok tarımsal ürün yetiştiriliyor. Bu topraklar altın gibi, ne eksen çıkıyor. Ancak son zamanlarda bölgemizde artan moloz dökümleri hem doğayı katlediyor hem de ürünlerimize zarar veriyor. Nereden geldiğini bilmediğimiz kamyonlar, tarlalarımız arasından geçerek, molozlarını boş buldukları yere döküyorlar." Son olarak geçtiğimiz pazartesi günü 8 kamyonu durdurduklarını söyleyen Muhtar Kara, "Şoförlerle konuştuk. Moloz döktükleri yerin şahıs arazisi arazi olduğunu, izinlerinin bulunduğunu belirttiler. 'Moloz dökmeye de devam edececeğiz' deyip gittiler. İtiraz ettik. 'Pamuk hasadı yaklaşıyor. Kaldırdığınız tozlar ürünümüzü mahvediyor, kalite düşüyor' dedik. Bunun üzerine 'Hasat bitene kadar dökmeyelim. Sonrasında yine dökeceğiz' dediler. Tarım arazisi boş da olsa moloz dökemizsiniz. Hatta bunun için oluşturulan bölgeler var. Buraların haricinde moloz dökmek yasak. Ancak yasağı dinleyen kim! Biz bu sorunun çözülmesini istiyoruz. Bölgeye gelen moloz yüklü kamyonların daha dikkatli takip edilmesini ve gereken önlemlerin alınmasını istiyoruz" diye konuştu.

"YETKİLİLERİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ"
Ege Yaban Hayatı ve Avcılık Federasyonu Menemen Bölge Sorumlusu Con Aslan ise, şunları söyledi: "Kaklıç, Tuzçullu ve Seyrek üçgenindeki bölgede boş buldukları her yere moloz atıyorlar. Buralara sazlıklarla kaplı göller var. Kanlıçukur, Toprak Çukurları, Günerli Gölü moloz atıkları nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Bölgede binlerce dönümlük tarım arazisi var. Şehirde inşaat yapan, binasını yıkan molozunu getirip buraya atıyor. Kaklıç Mezarlığı'nın yan tarafı da bundan nasibini aldı. Mezarlık duvarı eskiden gözüküyordu. Moloz atıl atıla, artık duvar hizasını bile geçti. Tarlalar arasında her yerde moloz yığınları var. Bizler avcılık yapıyoruz. Doğanın bu şekilde kirletilmesine, yok edilmesine karşıyız. Bu nedenle sulak alanların korunması amacıyla her platformda söz konusu sıkıntıları anlatıyoruz. Fakat hala bir sonuç alamadık. İzmir Valiliği başta olmak üzere belediyeler ve diğer ilgili tüm kurum ve kuruluşlar bu konuda adım atmalıdır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu yıkımın geri dönüşü yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN