Türkiye'nin en iyi haber sitesi

210 Akdeniz filmi İzmir'de yarışacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 1-9 Kasım günleri arasında düzenleyeceği "1. Akdeniz Film Festivali" için tahminlerin üzerinde 25 ülkeden başvuru yapıldı

Giriş Tarihi: 4.8.2013
Yirmi beş ülkeden toplam 210 filmin "Uçan Balık" için yarışacağı festivalin uluslararası jürisi; yönetmen, senarist, yapımcı, oyuncu, film eleştirmeni, sinema tarihçisi ve sinema alanında tanınmış kişilerden oluşacak. Kentin kültür sanat hayatına canlılık getirecek olan Akdeniz Film Festivali ve 'Uçan Balık Yarışması'na başvurular sona erdi. 1-9 Kasım 2013 tarihleri arasında düzenlenecek festivale, 'Centro Studi Pier Paolo Pasolini di Casarsa', 'Cineteca di Bologna', Lübnan Film Foundation, Euromed Audiovisual III, Greek Film Center, Cocayannis Film Foundation gibi uluslararası sinema kuruluşlarının da işbirliğiyle toplam 210 film başvurdu. Beklentinin çok üzerindeki başvuru sayısıyla uzun metrajdan belgesele, kısa filmlerden deneysel filmlere kadar farklı türden pek çok filmin odağı olan festival, sanat çevrelerinde şimdiden heyecan yarattı.

BAŞVURULAR ARTI
Akdeniz temasını içinde barındıran filmlerin başvurduğu festivale Türkiye'nin yanısıra Karadağ, Slovenya, Bosna- Hersek, İtalya, Makedonya, Lübnan, Fransa, Hırvatistan, İspanya, Cezayir, Fas, Tunus, Arnavutluk, Filistin, Suriye, Sırbistan ve Mısır olmak üzere toplam 17 ülkeden başvuru geldi. Bunların yanısıra Almanya, İsviçre, İrlanda, Belçika, Irak, Kuveyt, Senegal ve Arabistan gibi 8 ülke de Akdeniz ülkeleriyle gerçekleştirdikleri ortak yapımlarla festival başvurusu yaptı.

ÖN SEÇİM, AĞUSTOS'TA
Festivale göz kırpan toplam 210 eserin 30'u yarışma filmi, 49'u kısa film, 53'ü belgesel, 78'i ise uzun metraj kurmaca kategorilerinde başvuru yaptı. Ön seçici kurulun Ağustos ayı sonuna kadar değerlendirmesini tamamlayacağı festival yarışmasında dereceye girecek olan sinema sanatçılarına, kentin Akdeniz kültürü ve denizle olan ilişkisini vurgulayan "Uçan Balık" ödülleri verilecek. Ödüller, "En iyi film", "En iyi yönetmen", "En iyi kadın oyuncu", "En iyi erkek oyuncu" ve "Jüri Özel" dallarında olacak. "Uçan Balık" ile birlikte çeşitli para ödülleri de takdim edilecek. Ayrıca Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) tarafından "En iyi film" ödülü verilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
210 Akdeniz filmi İzmir'de yarışacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN