Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İş var, işçi yok

MTK Sitesi'nin Başkanı Sadi Doğan ve genel sekreter Pınar Erbütün'le Tekstilciler Çarşısı'nda bir araya geldik

Geçen yıl 110 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştiren MTK Sitesi'nin Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Sadi Doğan ve sitenin genel sekreteri Pınar Erbütün ile yönetim ofisinde bir araya geldik. Birlikte yeni projelerini ve MTK Sitesi'nde şu sıralar neler olduğunu konuştuk
Palmero Çocuk Giyim markanız hala devam ediyor değil mi? Çocuk giyimi ile zaten oldukça yoğundunuz. Şimdi MTK Site Başkanlığı'na gelmek hayatınızda neler değiştirdi? İsmail Sadi Doğan: Zaten yaklaşık 6-7 yıldır yönetim kurulundaydım. Kuruldaki arkadaşlar beni uygun gördüler ve seçildim. Bendeki en büyük değişiklik daha çok çalışmak oldu.
Ama size zor olmasa gerek, zaten çok başarılı ve çalışkan bir kişisiniz. Bu özelliklerinizle bu noktada olduğunuzu düşünüyorum. İsmail Sadi Doğan: Çok zor değil, dediğiniz gibi çok çalışırım ama zaman zaman tatile ihtiyaç duyuyorum. Personelimiz evine giderken ben yine işe gidiyorum. Bu tabii ki özveri işi tabii ki doğal olarak ekstra bir zaman lazım, mesai lazım, kendinden fedakarlık lazım. Pınar Erbütün: Başkanım hakikaten çok mütevazı, burada işler bir hayli zor. Neden zor? Çünkü MTK Sitesi'ni bir belediye gibi düşünün. Bütün istekleri bu site yönetiyor. Elektriği, suyu, çevre düzenlemeleri, tadilat, tamirat her şey MTK Site Yönetimi'nden geçiyor. Dolayısıyla bir hayli zor. Burada alınan kararlar, yapılacak hizmetler her şey başkanımın onayından geçiyor. Sağolsunlar yönetim kurulu da çok büyük bir özveriyle çalışıyorlar. İsmail Sadi Doğan: Şu anda Türkiye'nin en büyük sektörler çarşısı burası. Hem yüzölçümü, hem firma sayısı, hem çalışan sayısı olarak. Yaklaşık 17 bin bir çalışan kitlesi ve 2 bine kadar da işçi açığı var.
Kaç firma var burada? İsmail Sadi Doğan: Burada yaklaşık binin üzerinde firma var. 755 tane bağımsız bina var. Bunların her biri 3 ile çarpıldığında 3 ayrı tapu 2550 firma eder ama faal olarak bin firma var.
Yönetimin başına gelirken kafanızda belirlediğiniz bir proje var mı? İsmail Sadi Doğan: Kafamızdaki projelerin çoğunu uyguluyoruz. Mesela gelir gelmez mobese sistemini kurduk. İçeride farklı değişiklikler yaptık. Burası küçük bir belediye gibi çalışılıyor. Bildiğim kadarıyla bu sitelerin içinde en büyük bütçeye sahip olanı bizim sitemiz.
Bin üyenize sunduğunuz imkanlar neler? İsmail Sadi Doğan: Güvenliğini, temizliğini, suyunu sağlıyoruz. Yeşillendirme, parklar, temizliğin tamamı site yönetiminin yaptığı işler.
Peki yerel yönetimlerden, belediyelerden hiç destek almıyor mu MTK? Pınar Erbütün: Bornova Belediyesi'nden destek alıyoruz, bu konuda Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır'dan memnunuz. İstediğimiz zaman ilgileniyor. Fakat Büyükşehir Belediyesi'nden istediğimizi alamıyoruz. İsmail Sadi Doğan: Yani istediklerimiz çok büyük bir şey değil, burada sistem oturmuş vaziyette, çark kendi kendine dönüyor ve giderek bu potansiyelde yükseliyor. Belediye başkanından, Bornova'dan ne rica ediyoruz? Zaman zaman parklarımızın banklarını rica ediyoruz, belki kendi fidanlığımız var burada eksik fidanları belediyeden rica ediyoruz. Ancak bunun haricinde bildiğim kadarıyla büyük bir isteğimiz yok. Daha çok birşey istemeyerek biz belediyeye yardımcı oluyoruz. Buradaki yeşilliğe de en az burada işleyen sistem kadar önem veriyorsunuz. İsmail Sadi Doğan: Buraya gelen başkanlar, bakanlar bekliyorlar ki biz buradan şikayet edelim, tam tersi bizi böyle görünce çok şaşırıyorlar. Biz bir şeylerden şikayet etmiyoruz sadece burada destek istiyoruz. Mesela belediyeden bizim isteyeceğimiz bir peyzaj mühendisi olabilir, bize gelip sadece yön vermesi için yada buraya ulaşım için katkı sağlaması bizim için en önemlisi. Şu anda 5-6 yerden buraya direk araç var daha çok semtten ulaşım sağlanmasını istiyoruz. Metro birçok işçiyi buraya getiriyor ancak Halkapınar metrodan sonra buraya çıkış rahatlatılmalı.
Peki yatırımcı sizce neden MTK'da yer almalı? İsmail Sadi Doğan: Merkeze çok yakın oluşu en büyük avantaj. Aynı zamanda etrafında yan malzemelerini rahatça bulabilir. Örneğin dikişçi, atölye, kumaşçı hepsini kısa sürede temin edebilirliği MTK'yı tercih etme sebepleri olabilir. En büyük etkenlerden bir diğeri otopark sorunu yok. Burası 5500 araçlık bir otoparka sahip.
Bu yıl en büyük hedefiniz nedir? İsmail Sadi Doğan: Öncelikle ülke ihracatından geri kalmamak, genel artışı yakalamak. Hatta bu artışın da üstüne çıkmak en büyük hedefimiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş var, işçi yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN