Sağlıkta, meslek liseleri yarışıyor

Sağlık kuruluşlarındaki ara eleman açığını gidermek isteyen Hükümet, bu alanda özel okul kurulmasının önünü açınca Türkiye genelinde 200'e yakın lise açıldı

Giriş Tarihi: 6.8.2013
Sağlık sektöründeki ara eleman açığı eğitim sektörünün iştahını kabarttı. Aileler, çocuklarının okullarını bitirince işsiz kalmaması için sağlık sektöründe eğitim veren eğitim kurumlarına yönlendirmeye başladı. Hükümetin de sağlık sektöründeki ara eleman açığını kapatmak için özel sağlık meslek liselerine destek vermesi, bu okullara olan ilginin artmasına neden oldu. Sağlık kuruluşlarındaki ara eleman açığını bir an önce gidermek isteyen hükümet, Bakanlar Kurulu kararı ile sağlık sektörüne eleman yetiştiren eğitim kurumlarını, üniversite seviyesinden, lise düzeyine çekti. Bu alanda özel okul kurulmasının da önü açıldı. Türkiye genelinde 2013-2014 eğitim yılı öncesi 200'e yakın özel sağlık meslek lisesi açıldı. İstanbul'da bu rakam 100'e yakınken, İzmir'de ise bu yıl 10 adet yeni sağlık meslek lisesi açıldı&# 65279;. Bunun üzerine veliler SBS sınavı sonrasında özellikle düşük puan alan çocukları için iş garantisi gördükleri özel anadolu sağlık meslek liselerine kaydettirmeye başladı.

LİSELERE DEVLET AYARI
Özel anadolu sağlık meslek liselerinin bir anda çoğalması üzerine, Milli Eğitim Bakanlığı bazı kriterleri yerine getirmesi için okullara süre verdi. Sürenin 2 Ağustos'ta dolmasının ardından, bakanlığın özel anadolu sağlık meslek liseleri için yönetmelikte yaptığı değişikler yayınlandı. Yönetmelikte yapılan değişikliklerle birlikte her okulun öğrencilerin staj süreci için bir hastane ile entegre olması ve okul ile hastane arasında en fazla 30 kilometre mesafe zorunluluğu getirildi. Ayrıca hastanelerin de en az 50 yatak kapasiteli ve okulla arasında 10 yıl süre ile İl Sağlık Müdürlüğü tarafından onaylı protokol şartı istendi. Türkiye genelinde bu şartları yerine getirmeyen ve "İş garantili" ilanı veren 6 okul, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kapatıldı. Okulların eğitim kalitesi ile ilgili denetimlerin çok önemli olduğunu söyleyen İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Nuri Dilek, "Sağlık sektöründe hemşire gibi ara elemanlara çok fazla ihtiyaç var. Yeni açılan okullarla beraber biraz bu sektörde canlanma olacak. Ama yine de 2030 yılına kadar açığın kapanması zor gibi görünüyor. Avrupa ülkelerinde kişi başına hemşire sayısı bizim ülkemizin 2 katı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlıkta, meslek liseleri yarışıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN