Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kimi sevindi, kimi üzüldü

Giriş Tarihi: 7.8.2013

Büyükşehir, Hilal Aktarma ve Alsancak istasyonlarını aynı gün hizmete soktu. Yeni düzenlemeden bu iki istasyonu kullananlar memnun kaldı. Güney yönünden gelip, Bornova, Bayraklı, Karşıyaka, Çiğli, Aliağa yönüne gidenler ise önemli zaman kaybına uğradı

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD'nin ortaklaşa yaptığı Türkiye'nin en uzun kent içi raylı toplu taşıma sistemi İZBAN'ın İzmir Metro ile ikinci kesişme noktası olan Hilal Aktarma İstasyonu ve bir süredir kapalı olan Alsancak Garı 4 Ağustos Pazar günü eşzamanlı olarak hizmete girdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun "Buca yönünden gelip Konak yönüne gidecek olan vatandaşlar, bu yeni düzenleme ile işlerine 10 dakika daha erken gidecek" dediği sistem devreye girmesine girdi ama, bu sefer olan İZBAN hattı ile Buca yönünden gelip Karşıyaka, Bayraklı, Bornova, Çiğli ve Aliağa yönüne giden vatandaşlara oldu. Halkapınar yönüne giden trenlerin önce Hilal Aktarma'da durması, ardından da Alsancak Garı'na girip çıkması zaman kaybına yol açtı. Yeni sistem Halkapınar Aktarma İstasyonu'ndaki yoğunluğu azalttı, ancak bu sefer de kentin güneyinden gelip kuzey yönüne gitmek isteyen vatandaşlar mağdur oldu. Zaman kaybı en az 10 dakikayı bulan vatandaşlar, yetkililerin bu duruma bir çözüm bulmasını istedi.

ÇOĞUNLUK MAĞDUR
Vatandaşlar, daha önce Şirinyer'den İZBAN'a binen bir yolcunun en geç 15 dakika'da Bayraklı'da olduğunu, yeni sistemin devreye girmesiyle bu sürenin 25 dakikaya çıktığını söyledi. Trendeki yolcunun küçük bir bölümünün Alsancak'ta indiğini, büyük çoğunluğun Karşıyaka yönüne devam ettiğini belirten vatandaşlar, uygulamaya tepki gösterdi. Ulaşımda raylı sistemi kullanan vatandaşlara bir kötü haber de Büyükşehir'den geldi. Geçtiğimiz aylarda Halkapınar Aktarma İstasyonu'nundaki çalışmalar yüzünden çile çeken vatandaşların önümüzdeki haftalarda başlayacak 2. tadilat çalışması nedeniyle ikinci bir sıkıntıyla karşı karşıya kalacağı öğrenildi. Bu çalışmaların da ay sonuna doğru başlayacağı belirtildi. Halkapınar'da 2. revizyon kapsamında güney köprüsünün genişliğini 1,80 metreden 7 metreye çıkarılacağını belirten Büyükşehir yetkilileri şu bilgileri verdi: "2 metre 60 santim enindeki mevcut köprü, 6 metreye kadar genişletilerek, üzeri kapalı ve 6 adet yürüyen merdivenli köprü haline getirilecek. Böylelikle Halkapınar'da İZBAN ile Metro arasında çok daha hızlı ve verimli bir aktarma sağlanacak."

VATANDAŞ TEŞEKKÜR ETTİ
Başkan Kocaoğlu, akşam saatlerinde Hilal'e giderek vatandaşların arasına karıştı, yeni istasyonun nasıl çalıştığını ve yolcu memnuniyetini test etti. Yeni istasyonu ve İZBAN-Metro bağlantısını kontrol eden Kocaoğlu, vatandaşlarla sohbet etti. Hilal İstasyonu'nu aktarma olarak kullanan ya da ev ve işyerleri yakın olanlar, sistemin sürekli geliştirilerek yeni yatırımlarla kusursuz hale getirileceğini söyleyen Kocaoğlu'na teşekkür etti, "Çok güzel oldu, memnunuz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kimi sevindi, kimi üzüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN