Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ölüm'e kapatıldı

Halilrifat Paşa Caddesi üzerinde bulunan ve son trafik kazasında 2 kişinin öldüğü 305 Sokak, halkın tepkilerini dikkate alan İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından araç trafiğine kapatıldı

Giriş Tarihi: 7.8.2013
Hatay Halil Rıfat Paşa Caddesi 305 Sokak'ta 2 kişinin ölümü 1 kişinin de yaralanması ile sonuçlanan çöp kamyonu kazasının ardından vatandaşlardan gelen tepkiler üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi, ölüm yolunu kapatma kararı aldı. Önceki günkü UKOME Teknik Kurulu'nda Konak Belediyesi gerekli önlemleri alıncaya kadar yolun tamamen araç trafiğine kapatılması kararlaştırıldı. Alınan karar doğrultusunda dün sabah erken saatlerden itibaren yol araç trafiğine kapatıldı. Yeni trafik düzenine göre acil durumlarda itfaiye ve ambulans hariç hiçbir araç bundan böyle 305 sokağa giriş yapamayacak. Yolun ileride nasıl kullanılacağına ilişkin son karar 21 Ağustos'ta yapılacak UKOME Genel Kurulu'nda verilecek. Yol tamamen araç trafiğine kapalı kalacak ya da Konak Belediyesi ölüm yolunun zeminini tutucu özelliği çok yüksek taşla döşedikten sonra tek yönlü araç trafiğine açacak. Yeni trafik düzenine göre bundan böyle yokuş aşağıya iniş yasaklanacak. Eğer araç sürücüleri karara uymaz yokuş aşağı yolu kullanmaya devam ederse yolun başına kapan konulacak. Böylece araçların eğimi yüksek yolu kullanması engellenmiş olacak.

2 KİŞİ CAN VERMİŞTİ

Geçen Haziran ayında Erkan Koşak (28) yönetimindeki 35 ETY 72 plakalı Konak Belediyesi'ne ait çöp kamyonu, Halilrıfat Paşa semtinde Adile Naşit Parkı yanındaki sokaktan yokuş aşağı inerken frenleri boşaldı. 305 sokağa dönen çöp kamyonu virajı alamayınca sokak sonundaki iki apartmanın arasına düştü. Kamyon, apartmanın birinci katındaki balkona çarparak parçalandı. Sürücü Erkan Koşak (28) ve belediye işçisi Kadir Ercan'ın (40) hayatını kaybettiği kazada kamyonun arka kısmında bulunan ve toplayıcı olarak görev yapan Kemal Koşak (45) da ağır yaralandı. Yaşanan kaza semt sakinlerini de isyan ettirdi. Bunun üzerine Konak Belediyesi, Büyükşehir Belediyesine başvuruda bulunarak Adile Naşit Parkı yanındaki sokağın araç trafiğine kapatılmasını istedi.

BAYRAM SONRASI İLK İŞ

Konak Belediyesi Başkan Yardımcısı Kerim Özer ise ilçe belediyesi olarak yolun tamamen araç trafiğine kapatılmazsını önerdiklerini fakat Büyükşehir Belediyesi'nin bu önerilerine karşılık yolun aşağıdan yukarı doğru tek yöne çevrilmesi yönünde görüş belirttiğini söyledi. Büyükşehir Belediyesi'nin önerisini daha mantıklı olduğuna dikkati çeken Özer; "Yasal prosedürlerin tamamlanmasını bekliyoruz. Sonra hemen çalışmalara başlayacağız. Araçların yokuş aşağı inişini yasaklayacağız. Yolu tek yön yapıp zemini de tutuculuğu çok yüksek olan taşla döşedikten sonra bir süre bakacağız. Eğer araç sürücülerinin tek yön uygulamasına uymadıklarını tespit edersek yokuşun başına kapan koyacağız"diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ölüm'e kapatıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN