Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Okullar pırıl pırıl oluyor

İzmir'de bakım ve onarıma ihtiyaç duyulan okullar tek tek tespit edildi. 1601 okuldan 630'unda yenileme çalışmaları başladı. Öğrenciler yeni ders yılında tertemiz okullarda eğitim görecek

Giriş Tarihi: 9.8.2013
İzmir'deki okullar tatile girer girmez başlayan tadilatlar hız kesmeden devam ediyor. Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, sorumluluk alanlarında kalan 1601 devlet okulundan 930'unun tadilat için kendilerine başvurduklarını açıkladı, "İl Özel İdaresi'ne bağlı 120'ye yakın mühendisimiz 6 ay boyunca tadilat talebinde bulunan tüm okulları tek tek inceledi" dedi. Okullarda yapılan ayrıntılı incelemenin ardından tadilat talebinde bulunan 930 okuldan 630'una "Tadilata ihtiyacı var" raporu verildiğini söyleyen Bardakcı, şu bilgileri verdi: "Okulların yaz tatiline girmesi ile, onarım talebinde bulunan okullarda çalışmalara başlandı. Çalışmaları okulların açılacağı Eylül ayına yetiştirmeye çalışıyoruz. 630 okul için 22 milyon ödenek geldi. 10 milyon ödenek ise ilgili bakanlığın onayını bekliyor."

AKILLI TAHTALAR
İzmir'deki okulları modern bir görünüme kavuşturmaya çalıştıklarını söyleyen Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, "Geçen sene yakınından doğal gaz hattı geçen 200'e yakın okulumuzda, doğal gaz dönüşümü sağladık. Bu sene doğal gaz dönüşümü yapılacak 50'ye yakın okul var. Okullarımızın eksiklerinin yanı sıra bakanlığımızın projesi olan 'Fatih' projesini tamamlamaya çalışıyoruz. Bugüne kadar İzmir'de 7 bin kadar akıllı tahta montajı yapıldı. Hedefimiz 25 bin akıllı tahtayı İzmir'de kullanılabilir hale getirmek. İzmir'de fiziki açıdan sıkıntılı okullarımız, kenarda kalmış okullar değil, bilinenin aksine popüler okullarımız. Veliler, adres sıkıntısını çözüp bir şekilde çocuklarını popüler okullara kayıt ettiriyor. Böyle olunca da bazı okullarda yığılmalar oluşuyor ve sınıflarda sıkıntılar yaşanıyor" dedi.

KAYIT PARASI

Her kayıt döneminde tartışmalara neden olan, "kayıt parası" veya "zorunlu bağış" için okul ve velilere seslenen Bardakcı şu uyarılarda bulundu: "Velilerimiz kesinlikle, kayıt döneminde para ödemesin. Kimsenin öğrencilerden veya velilerden kayıt parası, diploma parası veya zorunlu bağış alma gibi bir yetkisi yok. Böyle bir durumda İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gelerek direk bize şikayet etsinler. Zaten bakanlığımızın da bu konuda çok katı yaptırımları var" dedi.

BAŞARILI BİR KENT
İzmir'in
2013 Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ve Seviye Belirleme Sınavı'nda (SBS) başarılı olduğunu söyleyen Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, "Sınavlarda bireysel anlamda başarı geldi. Bu sonuçlar, sınava hazırlanan öğrenci ve öğretmenler adına moral kaynağı ve itici bir güç oluyor.

EN ÇOK MADALYA
LYS'de 6 puan türü var. İzmir'de 1800-200 arası öğrenci ilk 100'de yer aldı. İzmir geleceğe umutla bakıyor. İzmir eğitim kalitesi anlamında bence ilk 10'da bazı alanlarda ilk 5'te bile diyebiliriz. Ülkeye, Bilim Olimpiyatları'nda en fazla madalya getiren il İzmir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okullar pırıl pırıl oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN