Kimseye göz açtırmıyorlar

Giriş Tarihi: 10.8.2013

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na bağlı gümrük ve ticaret bölge müdürlükleri , deniz yoluyla yapılabilecek uyuşturucu ve silah kaçakçılığına karşı "Gemi Arama Timleri" (GAT) kurdu

Avrupa Birliği (AB), "Deniz operasyonları Eşleştirme Projesi" kapsamında, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na bağlı gümrük ve ticaret bölge müdürlükleri , "Gemi Arama Timleri" (GAT) kurdu. Deniz yoluyla gerçekleştirilecek her türlü kaçakçılığının önüne geçmek amacıyla kurulan GAT, ülkenin güvenliğini tehdit edecek unsurlara karşı göz açtırmıyor. Proje kapsamında, eğitim almak için 3'ü İzmir'den olmak üzere, Türkiye genelinden 8 gümrük muhafaza memuru seçildi. İngiltere'nin Liverpool kentine gönderilen ekibe United Kingdom Border Agency'e (UKBA- Birleşik Krallık Sınır Birliği) bağlı gemi arama okulunda hem teorik hem de pratik, iki haftalık eğitim verildi. Türk ekibi, en iyi gruplar arasında bulundu ve "Başarı Sertifikası" aldı. İngiltere'deki eğitimlerin ardından UKBA'ya bağlı İngiliz eğitmenler ile yurda geri dönen 8 kişilik ekip, İzmir, İstanbul, İzmit ve Mersin'de, Türkiye'deki ekiplere eğitim verdi.

İZMİR VE İSTANBUL PİLOT
Eğitimlerin bitirilmesinin ardından Gemi Arama Timleri için İzmir ve İstanbul pilot bölge seçildi. İzmir GAT'ta görevli 3 kişi, Gümrük, Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü'nde göreve başladı. Üç GAT personeli, 8 kişilik ekip oluşturdu. Ekip gemilerde sigara, içki parfüm ve ticari eşya ele geçirdi. Operasyonlarda çok sayıda kişi gözaltına alındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kimseye göz açtırmıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN