Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayalleri, dokuma tezgahından geçiyor

Giriş Tarihi: 12.8.2013

Muğla'da kadınlar, İl Özel İdaresi'nin desteği ile evlerindeki dokuma tezgahlarını ya da atölyeleri kullanarak tekstil üretimine ve aile bütçelerine katkı sağlıyorlar

Muğla İl Özel İdare Müdürlüğü bünyesinde 1995 yılında kurulan MELSA, kadınlara atölyelerde ve evlerinde iş imkanı sağlıyor. Dokuma Atölyesi sorumlusu Nuray Kuri, atölyenin dışında köylerde kurulan dokuma tezgahları ile hem köylü kadınlara istihdam sağladıklarını hem de genç kuşaklara dokuma kültürünü aktardıklarını söyledi. Kuri, 2008 yılında ünlü modacı Mehmet Köymen'in defilesinde dokuma atölyesinde yaptıkları kumaşların kullanıldığını anımsatarak, "Kumaşlarımızı kendimiz dokuyoruz. Tamamen pamuktan dokunan kumaşlarımızda ekolojik boya kullanıyoruz. Siparişin yoğun olduğu dönemlerde çalışan kadınlarımızın sayısı yüzün üzerine çıkıyor" diye konuştu.

EV GEÇİNDİRİYORLAR

18 yıldır dokuma atölyesinde çalışan Kadriye Ceylan, kazandığı para ile ev geçindirdiğini ifade ederek, "Burada çözgü yapıyorum. Dokumanın ilk aşaması buradan geçiyor. Deseni ve rengini ben ayarlıyorum. Kazandığım para ile ev geçindiriyorum. Burada çalışmak gerçekten çok güzel bir duygu. Evde oturmak yerine burada çalışıyorum. Kendi paramı kendim kazanıyorum ve istediğim gibi harcıyorum" dedi. Atölyede konfeksiyon işlerinden sorumlu Yasemin Kötek de moda tasarımı okuduğuna dikkat çekerek, "Moda tasarımı bölümünü bitirdikten sonra burada işe başladım. Sevdiğim işi yapma olanağı sağladı bana MELSA. Kazandığım para ile eşime destek oluyorum. Bir bebeğim var onun ihtiyaçlarını karşılıyorum. Kendim kazanıp kendi paramı harcıyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayalleri, dokuma tezgahından geçiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN