"İzmir'i rahat alırız"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof Dr. Nükhet Hotar, partisinin İzmir'in yapısına, karakterine en uygun başkan adayını bulacağını belirtti, "Bu kentte çok kısa sürede belediyecilik nedir, hizmet nasıl yapılır göstereceğiz, yeter ki seçmenimiz bize güvensin" dedi

Giriş Tarihi: 13.8.2013
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof Dr. Nükhet Hotar, Ak Parti'nin İzmir'in yapısına, karakterine en uygun başkan adayını bulacağını belirterek, "AK Parti gelirse yaşam tarzımıza karışır diye yanlış bir düşünce var, kimsenin bu konuda en ufak bir endişesi olmasın. İzmir'e çok kısa sürede belediyecilik nedir, hizmet nasıl yapılır göstereceğiz, yeter ki seçmenimiz bize güvensin" dedi. İzmir'de halkın büyük bölümünün yıllardır bitmek bilmeyen metro inşaatının sorumlusu olarak hükümeti göstermesinin yanlış olduğunu belirten Hotar, "Bugüne kadar herkes süreyi konuştu ama İzmir Metrosu için 3-4 metro maliyeti kadar para harcandı. Kimse harcanan parayı sorgulamadı. Bakalım İzmir Metrosu tamamlanıncaya kadar kaç İstanbul Metrosu kadar para harcanacak"dedi. Egeli Sabah'ın geleneksel Sabah Kahvesi'ne konuk olan Hotar, AK Parti'nin İzmir'e ve belediye bakış açısı konusunda birçok sorumuzu yanıtladı.

* İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 2014 yerel seçimlerinde AK Parti'den başkan adayı olacak mısınız?
Aday olayım gibi bir çalışmam yok. Bana ne görev verilirse yapmaya hazırım. Ama şuan için programımda adaylık yok.

* İzmir, belediyecilik anlamında dışarıdan nasıl görünüyor?
İzmirli yerel yöneticiler çok değerli insanlar ama belediyecilik nedir bilmiyorlar. İzmirliler de onların belediyeciliği bilmediğini ne kadar biliyor tartışılır. Çevre şehirlere gidip kıyaslama imkanı olanlar biraz belediyecilikle ilgili fikir sahibi olabiliyor.

* İzmir'de AK Parti ne durumda?
2011 genel seçimlerine bakınca İzmirliler bize ciddi bir destek veriyor. Genel yapımıza, partimize en uygun aday ile inşallah en iyi sonucu alacağız. İzmir'in yapısına, karakterine en uygun aday bulunacaktır. AK Parti gelirse yaşam tarzımıza karışır diye yanlış bir düşünce var, kimsenin bu konuda en ufak bir düşüncesi olmasın. Amacımız kimsenin yaşam tarzına karışmak değil, aksine İzmir'e çok kısa sürede belediyecilik nedir, hizmet nasıl yapılır göstereceğiz, yeter ki seçmenimiz bize güvensin.

* Nasıl bir İzmir hayal ediyorsunuz?
Uçaktan İzmir'e bakınca yemyeşil bir kent görmek istiyorum, beton yığınlarını görmek istemiyorum. Körfezinde yüzülen, metrosu bitmiş, deniz taksileri olan, sahillerinde uzun iskeleleri bulunan, çağdaş gelişmiş bir metropol hayal ediyorum.

* Hükümet destek vermediği için mi İzmir Metrosu bitmiyor?
İzmir Belediyesi CHP'nin elinde olduğu için vatandaşın hükümetin metro inşaatına destek vermediğini düşünmesi çok yanlış. Herkes bugüne kadar neden bitmedi diye süreyi sorguladı. Bugüne kadar İzmir Metrosu için 3-4 metro maliyeti para harcandı. Bir türlü bitirilemedi. Kimse harcanan parayı sorgulamadı. Bakalım İzmir Metrosu tamamlanıncaya kadar kaç İstanbul Metrosu kadar para harcanacak.

* İzmir Belediyesi'nin projelerini hükümet olarak geciktirmeniz söz konusu mu?
Biz belediyenin projesini bir saniye bile geciktirsek gazetelere manşet oluruz. Böyle bir algı oluştu. Bu algıyı yaratanlar kısmen de başarılı oldu. Daha önce belediye başkanı Ankara'daki temasları sırasında 10 dakika bekledi, bir sürü söylentiler ortaya atıldı. Şimdi bu algıyı kırmaya çalışıyoruz.

* Gezi Parkı olayları, İzmir'de AK Parti'nin oylarını etkiler mi?
Gezi Parkı olaylarında ilk gün eylemlere katılanlar gerçekten çevreciydi. Daha sonra çevreci kesim yavaş yavaş sokaklardan çekildi. Sıkıntılı gruplar işin içine girdi. Ben Gezi Parkı'nın Ak Parti açısından İzmir'i etkileyeceğini düşünmüyorum.

* İzmir'de belediyecilik anlamında sıkıntı nedir?
Adaylarımızı dikkatli seçmeliyiz. Size bu konuda küçük bir örnek vereyim. Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, kendisi sahilde 4 katlı evde oturuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Çeşme'de TOKİ projesi vardı. Evler 4 katlı diye belediye başkanı projeye karşı çıktı. İhtiyaç sahibi gerçek Çeşmeli'nin ev sahibi olmasını engelledi. Başkan kendisiyle çelişti. O yüzden dikkatli olmalıyız, adaylarımızı ona göre belirlemeliyiz.

* Taşıma oyla seçim kazandınız mı?
Türkiye geneli dahil olmak üzere hiçbir yerde taşıma oyla seçim kazanmadık. Zaten taşıma oy diye bir şey de olamaz. Çünkü seçmenin yerel seçimlerde oy kullanabilmesi için 5 yıl aynı yerde ikamet etmesi gerekiyor. 3-5 kişiyi taşıyarak onlardan oy alma peşinde değiliz.

* Aziz Kocaoğlu'nun ilk başkanlık döneminde, seçime gidilmemesini AK Parti mi istemedi?
Rahmetli başkan Ahmet Piriştina vefat ettiğinde, büyükşehir belediye meclisinde biz 1 kişi fazlaydık. Dönemin AK Parti İl Başkanı "Seçime gidelim kendi adayımızı sunalım, kazanırız" dedi. İstesek kendi adayımızı açıklar ve Piriştina'dan boşalan koltuğu kazanırdık. Ama öyle yapmadık. 'Biz CHP kimi gösterirse kabul ediyoruz' dedik.

* İzmirli seçmen, "Çöpüm toplanmasın, hizmet gelmesin ama mevcut yönetim yerini korusun" düşüncesinde mi?
İzmir'in doğal bir güzelliği olduğu için, İzmir'i kıyaslayacak bu güzellikte bir şehir yok. O yüzden İzmir'in güzelliği bazı yapılmayan hizmetlerin üstünü örtüyor. İnsanlar İzmir'in doğal güzelliğini belediyeye mal ediyor.

* EXPO 2020 için düşünceleriniz nelerdir?
EXPO 2015'te olayların içerisindeydim. O dönem İzmir Milletvekili olduğum için daha aktif takip edebildim. EXPO 2015'i kaybettiren STK'ların kendi aralarındaki kavgaları ve çatışmalarıydı. Şimdi bu tarz kavgalar görünmüyor. Hükümetin de EXPO'ya tam desteği var. Bu dönem eskiye göre birlik beraberlik daha fazla. Kazanacağımızı düşünüyorum.

* İzmir'de yaptırdığınız anketlerde sıkıntı var mı?
Biz anketlerimizi adını açıklamadığımız üç ayrı firmaya yaptırıyoruz. Sıkıntımız yok, verileri dikkatle inceliyoruz. Genel başkanımız çok iyi bir belediyeci. İzmir'e başkan adayı olacak kişi seçildiği zaman İzmir'le baş başa kalmayacak çünkü Başbakan sayın Recep Tayyip Erdoğan kentle yakından ilgilenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"İzmir'i rahat alırız"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN