Çölyak riskini hafife almayın

Doç. Dr. Coşkun Çeltik, çölyak hastalığının sanıldığı gibi az görülen bir hastalık olmadığını, ortalama 300 çocukta bir görüldüğünü söyledi, anne babaları uyardı

Giriş Tarihi: 14.8.2013
Şifa Üniversitesi Bornova Eğitim Araştırma Hastanesi'nde görevli Doç. Dr. Çeltik, çölyak hastalığının toplum tarafından henüz yeterince tanınmadığını söyledi. Hastalığının her yaş grubunda görülebileceğini ve bazı gizli türlerinin de bulunması nedeniyle rutin muayene ve kontrollerde atlanabileneceğini belirten Çeltik, "Çocuk yaş grubunda görülme aralığı 300 çocukta bir. Ancak halk tarafından bu hastalık çok iyi bilinmiyor. Ülkemizde sadece hastalar ve yakınları, çölyak hastalığından haberdar. Bu nedenle halkımızın bu hastalık açısından eğitilmesi gerekir" dedi.

TANISI ÇOK KOLAY
"Çocuğu muayene eden hekimin çölyak hastalığından şüphelenmesi durumunda ise yapılacak işlem çok basittir" diyen Çeltik, sözlerini şöyle sürdürdü: "Eğer çölyaktan kuşkulanılırsa, bir kan örneği alıyoruz. Pozitif çıkarsa ikinci aşamada pediatrik gastroentrolog devreye giriyor. Hastalık var mı, yok mu diye endoskopi yardımı ile bağırsaktan biyopsi alınıyor, sonuç ortaya çıkıyor. Eğer hastalık tedavi edilmezse boy kısalığı ve büyüme geriliğine yol açar. Tipik bulguları çoğu doktor tanıyabiliyor. İşte kronik ishal, gelişme bozukluğu, beslenme bozukluğu, karın şişliği... Bu belirtilerle bir hasta geldiğinde tabii çölyak hastalığı teşhisi koymak kolay. Bu buzdağının görülen kısmı... Görünmeyin yüzünde gelişme geriliği, zayıflık, boy kısalıkları başta olmak üzere bir dizi belirti var."

ÇÖLYAK NEDİR?
Çölyak hastalığı (ya da Gluten Enteropatisi); bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim sistemi hastalığıdır. Küçük çocuklarda kusma, ishal, karın şişliği, iştahsızlık, kilo alamama ve boy uzamasında yavaşlama gibi tipik belirtilerle ortaya çıkabileceği gibi daha ileri yaşlarda sadece kansızlık, boy kısalığı, kemik zayıflığı ve nedeni bilinemeyen karaciğer hastalığı gibi çok değişik belirtilerle de kendini gösterir. Çölyak hastası olan kişiler buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunan ve gluten olarak adlandırılan bir proteine tahammül edememektedir. Çölyaklı hastalar gluten içeren yiyecekler yediklerinde, onların bağışıklık sistemleri bunu ince bağırsaklara zarar vererek yanıtlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çölyak riskini hafife almayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN