Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Erdoğan twitter'da zirvede

Giriş Tarihi: 15.8.2013

Yaşar Üniversitesi'nin araştırmasına göre, twitter'da Başbakan Erdoğan'ı 3 milyon 239 bin 322 kişinin takip ettiği, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nu ise 1 milyon 402 bin 377 kişinin izlediği belirtildi

Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Araştırma Görevlisi Cudi Kaan Okmeydan, tez ödevi olarak Türkiye'deki siyasi partilerin sosyal medya kullanımını inceledi, ortaya çarpıcı sonuçlar çıktı. Avrupa ve ABD'nin aksine Türkiye'deki siyasi partilerin sosyal medya platformlarında yeteri kadar varlık gösteremedikleri tespit edildi.

SİYASİLER TERCİH ETMİYOR

Okmeydan'ın yüksek lisans tezi olarak yaptığı araştırmada, dünyada sosyal medya platformlarına en fazla ilgi gösteren ve sadece Facebook'da 30 milyondan fazla üye ile Avrupa'da birinci sırada yer alan Türkiye'de, siyasi partilerin sosyal medya platformlarına ilgisiz kaldığı ortaya çıktı. Devletten seçim yardımı almayan partilerin, TBMM'de yer alan partilere göre sosyal medyayı daha çok kullandıklarını belirten Okmeydan, "Geçtiğimiz genel seçim dönemi ile seçim dışı dönemi kapsayan bir araştırma gerçekleştirdim. Dünyadan örneklere baktığımızda, 2008 yılında ABD Başkanı Barack Obama'nın 16 farklı sosyal medyadan seçmenleriyle iletişime geçtiği görülmüştür. Ancak Türkiye'de 2011 genel seçimlerine baktığımızda partilerin sosyal medya platformlarında yeteri kadar yer almadıkları gözlemlenmektedir" dedi. Araştırmasında twitter'da en çok takip edilen siyasetçileri de inceleyen akademisyen Okmeydan, sosyal medyada en popüler parti liderinin 3 milyon 239 bin 322 takipçi sayısı ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi. Başbakan'ı, 1 milyon 402 bin 377 takipçi sayısı ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu izledi, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de 645 bin 158 takipçisi ile 3. sırada yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Erdoğan twitter'da zirvede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN