Bayramda kirlettiler

Ege'nin gözde turizm merkezleri Didim, Çeşme, Kuşadası ve Seferihisar, bayram süresince akın eden tatilcilerden bazılarının duyarsızlığı ile çöplüğe döndü. Belediye başkanları isyan etti

Giriş Tarihi: 15.8.2013
Türkiye'nin en gözde tatil merkezleri Didim, Çeşme, Kuşadası, Seferihisar gibi bölgeler Ramazan Bayramı tatili süresince tatilci akınına uğradı. Denizi, kumu ve doğal güzellikleriyle meşhir tatil bölgelerinde vatandaşların duyarsızlığı nedeniyle çevreye atılan çöpler, kötü görüntüler ortaya çıkardı. Belediyeler temizlik konusunda çalışmalarını arttırmasına rağmen, bazı vatandaşların çevreye olan duyarsızlığı dikkat çekti. Bunun en çarpıcı örneklerinden biri Didim'de yaşandı. Kumu ve deniziyle meşhur Altınkum Plajı tamamen dolarken, vatandaşların çevreyi kirletmesi dikkat çekti. Didim'da Lunapark mevki olarak bilinen bölgede pet şişeler, bira şişeleri başta olmak üzere çeşitli atıklar güzel manzarayı kirletti. Binlerce vatandaşın özellikle araçlarıyla güzel deniz manzarasını izledikleri mevki çöplerle kaplandı. Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı, bayram tatili nedeniyle ilçedeki nüfusun ciddi oranda arttığını belirterek, "Belediye temizlik ekiplerimiz hergün çalışıyor. Ancak vatnadaşlarımız çevre temizliğine dikkat etmiyor. Bizde tüm imkanlarımızı seferber ederek, her bir noktayı en ince ayrıntısına kadar temizlemeye çalışıyoruz" dedi. Ramazan Bayramı tatili süresince Didim'e 35 bin civarında araç girdiğini belirten Kamacı, "Didim'in kış nüfusu 50 bin civarında. Bu nüfus yazın 350 bin-400 binlere çıkıyor. Bayram tatili süresince ise 500 bin civarına yükseldi. Bayram tatili nedeniyle temizlik işleri kadromuza 20 ek personel aldık. Bu personelimiz Didim'in dört bir tarafında temizlik çalışmalarını yaptı. Ancak yine de vatandaşlarımızın duyarsızlığı nedeniyle özellikle bazı bölgelerde atıkların yoğunluğu bizim de dikkatimizi çekti. Hergün bu bölgelerde temizlik ekiplerimiz çalışma yapıyor. Ancak günlük olarak böyle kötü görüntüler ortaya çıkabiliyor"diye konuştu.

"KONU İYİ ANLATILMALI"
Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, "Bayram tatili süresince Çeşme'de su, kanalizasyon ve çöp konusunda bir sıkıntı yaşamadık. Ancak yaşanan yoğunluk nedeniyle bazı vatandaşlarımızın duyarsızlığı ile çevreye atılan atıklarda ciddi bir artış yaşandı. 22 araç temizliğe çıkarken çift sefer düzenledik" dedi.

"BİLİNÇ ZAMAN ALACAK"
Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, "Maalesef özellikle böyle tatil günlerinde yaşanan yoğunluk sonucunda çevre kirlilikleri ortaya çıkıyor. 100 kişilik bir restorana 300 kişinin girmesi sonucunda yaşanan sıkıntı gibi, tatil bölgelerimizde de çevre kirlilği konusunda sıkıntılar yaşanabiliyor. Biz ilçemizde çevre temizliğ ibilincini oturtmak için son2 yıldır, vatandaşlarımızla mıntıka temizliği yapıyoruz. Çevre bilincini yerleştirmek zaman alacak. Ancak bu konuda ciddi çaba göstermemiz gerekiyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayramda kirlettiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN