Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HÜLYA DİNÇEL: Özkaya'dan mektup var

Giriş Tarihi: 16.8.2013
Sevgili dostum, arkadaşım Prof. Dr. Tayfun Özkaya'dan bir mail geldi. Bu konu çok uzun süredir İzmir'in gündeminde olan konulardan biri. Bundan İki yıl önce bir basın toplantısı düzenleyerek BüyükŞehir Belediye Başkanı ve teknik ekipi çöp alanları ve sistemle ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Ben de hayretle izlemiştim. Sadece olasılıklardı çünkü aktarılan. Temelden yapılan bir işlem yoktu. Bulunulan yerler, o alanlarda çıkan sorunlar. Konu uzadıkça uzadı. Ama "Sıfıra sıfır elde var sıfır" olunca insan üzülüyor tabii... İzmir göz nurumuz! Sevgili dostumun konuya ilişkin görüşlerini hep birlikte paylaşalım istedim. Değerli okurlarım, mis kokulu İzmir'de yaşayacağımız güzel günlerin olmasını diliyorum.

İZMİR'E ÇÖP ALANI BULUNAMIYOR
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu "Yeni çöp alanı için yer bulamıyoruz; mali, teknik bir problem yok" demiş. Bu İzmir kırsal kesimin duyarlılığını ve direncini göstermesi açısından olumlu bir durum. Harmandalı'daki mevcut çöp alanı çok problemli ve yetersiz. Kimse yakınında çöp alanı görmek istemiyor. Daha önce kırsal kalkınma çalışmaları yaptığımız köylerde, biraz da beraberce yaptığımız katılımcı çalışmalardan edindikleri alışkanlıkla köylüler hemen örgütleniyorlar ve köylerinin yakınında çöp alanına izin vermiyorlardı. Şu anki çöp alanı olan Harmandalı köyünde de yıllar önce aynı şeyler olmuştu. Sorunlar o zaman da çoktu. Çöp kamyonları köyün içinden geçiyor ve çöplerin suları yollara dökülüyordu. Feci bir koku ve sinek yoğunluğu bu sulardan ve çöp alanından köye ve yakınlardaki sitelere gelmekte idi. Bizim kurduğumuz kadın ve erkek grupları tarımsal konuların yanında çöp sorununu da ele almıştı. Çöplüğün tarımsal üretime etkileri de olmakta idi. Hayvancılıkta hijyen fena halde etkileniyordu. Bir gün kadın grubu bize "Ertesi gün köyden geçen çöp kamyonlarının yolunu keserek durumu protesto edeceklerini" bildirmişlerdi. Dediklerini de yaptılar. Aradan yıllar geçti. Sorun hâlâ orta yerde. Belediye yeni bir çöp alanı düşünüyor. Bu yenisi daha modern ve hijyenik olacakmış.

GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ

Kentlerde çöp sorununun boyutu çok daha küçük olabilirdi. Çöpü aslında içinde yaşadığımız sistem üretiyor. Kâğıt, plastik, metal vb. bir sürü atık çöplüğe gitmeden dönüştürülebilir. İzmir'de bazı yerlerde bu kısmen uygulanıyor. Karşıyaka'da yaşadığımız yerde atıkları toplayan şirket işten çekilmiş. Çekilmeden önce toplama aksamaya başladı. Atıklar daha geniş aralarla alınmaya başladı. Atıklar torbalar içinde yerlerde sürünmeye başladı. Apartman yönetimimiz hemen "Görüntü kirliliği oluyor" diye atıkların ayrı koyulması işlemini durdurdu. Umarım yeni bir şirket toplamaya başlayınca uygulama tekrar başlar. Harmandalı çöp alanını yıllar önce gezmiştik. Feci bir koku adeta beynimizi kemiriyordu. Siyah sudan oluşan pis derecikler ovaya doğru akmaya devam ediyordu. Çöplük köye ve yakındaki diğer sitelere koku ve sinek olarak zarar veriyordu. Ancak yer altı suyuna etkileri konusunda sanırım hiçbir araştırma yok. Çoğunluk bu sorunları görmek istemiyor. Belediye sınırlı sayıda konutta sürdürdüğü bu dönüştürülebilir atık toplama işini bütün kente ve köylere yayamaz mı? Organik atıklar ayrı toplanıp gübre haline getirilemez mi? Almanya'da örneğin Berlin'den bu konuda fikir alınamaz mı?

EĞİTİMİN ÖNEMİ

Köyler ve kasabalar yakınlarında çöp alanı istemiyor. Güzel. Ancak onlara "Gelin tüm çöpünüzü ayrıştıralım" derseniz birçoğunun buna kolay yanaşacaklarını sanmam. Metropol içinde oturanların çoğu ise sorunu hiç görmek istemiyor. Harmandalı çöplüğüne yaptığımız ziyareti unutamıyorum. O günden bu yana "Mümkünse bu kentte hiç çöp çıkmasın. Hepsi dönüştürülsün" diye düşünüyorum. Bu uyanmayı sağlamak için bence okullardan, çocuklardan başlanabilir. Hiç arabalardan inmeden öğrenciler çöplük alanını gezmeliler. Büyükler ise ara sıra arabalardan inerek çöplüğe bir gezi yapmalılar. O zaman atıkları dönüştürme konusunda belki bilinçlenebilirler. Berlin'de her türlü atık ayrı bir kaba konuyor. Hepsini bir yere atan apartmandan belediye daha yüksek bir çöp vergisi alıyor. Orada da sorun tam çözülmüş değil tabii. Bir de orada her bireyin attığı çöp bize göre daha fazla.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HÜLYA DİNÇEL: Özkaya'dan mektup var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN