Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bakanlık felaketi önledi'

Giriş Tarihi: 18.8.2013

BASEK Başkanı Gürbüz, sağlık meslek lisesi açmak için yoğun talep olduğunu belirtti, "Devlet zamanında önlem aldı. Herkes bildiği işi yapmalı" diye konuştu

İzmir ve Ege Bölgesi'nde yaklaşık 15 yıldır sağlık sektöründe ilklere ve önemli başarılara imza atan Batı Anadolu Sağlık ve Eğitim Kurumları (BASEK) Yönetim Kurulu Başkanı Özer Gürbüz, 5 bin kişilik kontenjana sahip lisenin Eylül ayında eğitime başlayacağını müjdeledi. Yeni yasal düzenlemeyle özel şirketlere de meslek lisesi ve üniversite kurmalarının yolunun açıldığına değinen Gürbüz, okul açmak isteyen her kurumun bilgi, uzmanlık ve tecrübe gerektiren sağlık eğitimi veremeyeceğine dikkat çekti. Sağlık eğitimi için uygulamalı eğitim alanı, alt yapı ve uzman kadro gerektiğini belirten Gürbüz, çok rağbet görmesinden dolayı herkesin sağlık meslek lisesi açmak için birbiriyle yarışmasını eleştirdi, "Herkes bildiği işi yapacak. 4 duvarı birleştirip 4 tane derslik yapmakla lise olmaz. Tornacı, müteahhit, öğretmen vs. herkes kendi sektöründe okul açsın. Müteahhitler inşaatçı yetiştirsin, tornacılar tornacı yetiştirsin. Eğitim sektöründe hizmet veren de öğretmen yetiştirsin. Ama çok talep görüyor diye de herkes sağlık elemanı yetiştirmeye kalkarsa sonumuz felaket olur. Neyse ki 1 ay önce bu konuda bir aksaklık olduğunun farkına varan Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıklarımız gerekli önlemleri aldı" diye konuştu.

EN BÜYÜK SAĞLIK OKULU

Mersinli Stadyum Metro İstasyonu karşısındaki 40 bin metrekarelik alanıyla, Türkiye'nin en büyük sağlık meslek lisesi olduğunu belirten Gürbüz, "Öğrencilerimiz Cerrahi Tıp Merkezi ile yanyana bulunan lisemiz de aynı gün içinde hem eğitim hem de uygulama imkanı bulacaklar. Talebeler, lise eğitimlerinin ardından 100 dönümlük kampüsümüz de sınavsız olarak yatay geçiş yapacakları üniversite eğitimine devam edecekler" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bakanlık felaketi önledi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN