En az 2 ay gecikecek

Giriş Tarihi: 20.8.2013

Büyükşehir'in kent trafiğine elektronik düzenlemesine olanak sağlayan "Akıllı trafik yönetim sistemi", ikinci kez Kamu İhale Kurumu'na takıldı

İhalesi geçtiğimiz yıl yapılan projede komisyon, İş-Kaya şirketi ve Etra Electronic'e ortak girişiminde karar kıldı. Komisyon kararına ihaleye katılıp teklif veren Siemens, projeye itiraz etti. Siemens'in itirazını haklı bulan KİK düzeltici işlem kararı aldı. Resmi internet sitesinde gerekçeli kararını açıklayan KİK, mevzuata aykırı işlemlerin düzeltici işlemle giderilebileceğine dikkat çekti. İdarece mevzuata uygun bir şekilde, aşırı düşük açıklama istemi kapsamında, gerekli belgelerin hazırlanıp teklifi sınır değerin altında kalan Azd Praha S.R.O. ve Cross Zlin iş ortaklığı ve Siemens tekrar aşırı düşük teklif açıklaması istenmesine karar verdi.

POLİSİN İŞİNİ YAPACAK

KİK'in düzeltici işlem kararı Büyükşehir Belediyesi'nde sıkıntı yarattı. Karar, önümüzdeki günlerde Büyükşehir Belediyesi'ne tebliğ edilecek. Ardından ihale komisyonu tekrar toplanıp KİK'in gerekçeli kararı doğrultusunda yeniden karar alacak. Tüm bu işlemlerin sonuçlanması zaman alacağı için proje, en iyimser tahminle 2 ay daha gecikecek. Komisyonun yeni vereceği karara itiraz olmaması halinde ise projenin yapımı için ilk kazma vurulacak. Proje tamamlandığında araç sürücüleri sıkı takibe alınacak. Kent genelinde araç sürücülerinin yaptığı trafik ihlallerini bundan böyle trafik polisleri değil kameralar tarafından tespit edecek.

TARTIŞMA ÇIKTI

Belediyenin 'Akıllı trafik yönetim sistemi' ihale öncesinde dosya alan firmalardan Robot Ceka şirketi, ihalenin teknik şartnamesine yaptığı başvuruyla itiraz etmek istedi. Ancak belediye, itiraz süresinin geçmiş olması nedeniyle itirazı reddetti. Şirket yetkililerinin itiraz başvurusunu vermeye çalışırken belediye yöneticileriyle aralarında tartışma çıktı. Robot Ceka yetkilileri daha sonra Cumhuriyet Savcılığı'na engellendiklerine dair şikayette bulunduklarını açıkladı. Büyükşehir yetkilileri de şirket yetkilileri hakkında ihaleye fesat karıştırma iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En az 2 ay gecikecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN