Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"İşportaya karşı zabıta ve polis görev almalı"

İTO Başkanı Demirtaş, "Kemeraltı'nda güvenliğin sağlanması ve işporta çirkinliğinin önlenmesi için herkes üzerine düşen görevi yapsın" dedi

Giriş Tarihi: 20.8.2013
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Kemeraltı'nda esnafın kendilerini işportacılardan korumak için yola koydukları saksıların kırılması ve esnafın işportacılar tarafından tehdit edilmesini kınadıklarını belirterek, "Kemeraltı'nda hem güvenliğin sağlanması hem de işportacıların yarattığı haksız rekabetin ve çirkinliğin önlenmesi için İzmir Emniyet Müdürlüğü'nü, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni, Konak Belediyesi'ni, yani zabıtayı ve polisi göreve çağırıyoruz" dedi.

ESNAF ÇOK ŞİKAYETÇİ

Kemeraltı Çarşısı'nın İzmir'in ticaret ve turizm açısından en önemli çarşılarının başında geldiğini belirterek, "Kemeraltı gözbebeğimiz. Odamızın binlerce üyesi orada faaliyet gösteriyor" dedi. Kemeraltı'nın bu büyük önemine karşın hem mekansal hem de ticari sorunları olduğunu belirten Demirtaş, bu sorunların en önemlilerinden birisinin de işporta ve çığırtkanlar olduğunu söyledi. Demirtaş, "Bu sorun üyelerimizin en büyük şikayetlerinden. Vergisini veren, ay sonunda yanında çalışan elemanının sigorta primini, maaşını düşünen üyemiz, Kemeraltı esnafı hiçbir yükümlülüğü olmayan işportacıların haksız rekabeti ile karşı karşıya. Kemeraltı esnafının hemen mağazasının önünde tezgah açan işportacı üyemizin sattığı malın benzerini bu haksız rekabet nedeniyle daha ucuza satıyor. Hem esnaf mağdur oluyor hem de ödenmeyen vergiler, primler nedeniyle devletimiz kaybediyor" diye konuştu. Diğer yandan işporta yüzünden Kemeraltı Çarşısı'nda alışveriş yapmanın, hatta yürümenin bile zorlaştığını, bu yüzden turistleri çarşıya sokmakta zorlandıklarını belirten Demirtaş, "Kuyumcu esnafı güvenlik açısından da işportaya karşı da hassas ve son derece haklılar. Ama işportacıların buna karşı saksıları kırdığını, üstüne de esnafı tehdit ettiğini gördük, bu durumu kınıyoruz. Türkiye'nin üçüncü büyük kenti İzmir'de böylesine başına buyruk, kanun ve kural tanımayan bir tutum asla kabul edilemez. Burası İzmir, dağ başı değil" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"İşportaya karşı zabıta ve polis görev almalı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN