Karides vurgunu

Ege Gümrük Müdürlüğü'ne, yurtdışından ithal edilen tonlarca karidesin ülkeye girişi sırasında vergi kaçakçılığı ihbarı geldi. Operasyonda, piyasaya sürülmek üzere 24 ton karidese el konuldu

Giriş Tarihi: 21.8.2013
Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Gümrük Muhafaza Kaçakçılık İstihbarat Müdürlüğü (KİM) ve İzmir Gümrük Müdürlüğü ekipleri, düzenledikleri ortak operasyonda büyük restoranlarda piyasaya sürülmek üzere tonlarca karidese el koydu. Karidesleri ülkeye sokan Ş.Y deniz ürünleri isimli firma, Çin'den ithal ettiği 24 ton dondurulmuş karidesin gümrük vergilerinin bir kısmını ödememek için çifte fatura kesti. Firma tarafından düzenlenen sahte faturada karideslerin değeri 36 bin dolar olarak gösterildi.

BOZULMA TEHLİKESİ

KİM ve İzmir Gümrük Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı piyasa araştırması sonrasında karideslerin değerinin 99 bin 500 dolar olduğu belirlendi. Ekipler, firma sahibi M.A ve S.Ö'yü, kaçakçılıkla mücadele kanunu gereği, sahte fatura beyan etmek suçundan gözaltına aldı. Şahıslar hakkında yapılan işlemlerin ardından, KİM ekipleri şüpheli şahıslar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. KİM ve İzmir Gümrük Müdürlüğü ekipleri tarafından ele geçirilen 24 ton dondurulmuş karidesin, bozulmadan muhafaza edilmesi gerektiği için özel tesis ve ekipmana ihtiyaç duyuldu. Muhafaza için ciddi bir maliyetin ortaya çıkması üzerine donmuş karidesler, Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü Tasfiye İşletme Müdürlüğü tarafından satıldı. Ürünlerin satışının gerçekleşmesinin ardından, satıştan elde edilen 243 bin lira devlet hazinesine aktarıldı.

KİM EKİPLERİ ÇALIŞIYOR
Öte yandan çalışmalarına hız kesmeden devam eden KİM ekipleri, Şanlıurfa Ceylanpınar merkezli, M.K isimli petrol ithalatı yapan firmayı İzmir gümrüklerinden kaçak akaryakıt ithal etmeye çalışılırken yakaladı. KİM ekiplerinin, 10 aydır sürdürdüğü soruşturma kapsamında piyasa değeri 540 bin lira olan, toplam 200 ton kaçak akaryakıt ele geçirdi. M.K isimli firmanın 2010 ve 2012 yılında da akaryakıt kaçakçılığı suçu olduğu öğrenildi. Göz altına alınan, firma yetkilisi A.E, A.K.Ş ve N.K'nın akaryakıt kaçakçılığı ve hırsızlık gibi birçok suçtan daha önceden haklarında işlem yapıldığı belirtildi. Yapılan işlemlerin ardından KİM ekipleri, şüpheliler hakkında İzmir Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karides vurgunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN