Kartal Gölü'nü dedikodu bitirdi

Giriş Tarihi: 21.8.2013

Denizli'nin Beyağaç ilçesindeki Kartal Gölü'ne, dibinde çift başlı altın kartal heykeli olduğu efsanesi yüzünden yıllardır define avcıları tarafından zarar verildi. Çevreciler, yaşanan katliama tepki gösterdi

Dibinde çift başlı altın kartal heykeli olduğu dedikodusu nedeniyle yıllardır talan edilen Denizli'nin Beyağaç ilçesindeki Kartal Gölü, yine define avcılarının hedefi oldu. Çevreciler, define avcılarının 1903 metre rakımlı Kartal Gölü'ndeki efsaneleşen çift başlı altın kartal heykelini bulmak için yine çevreyi delik deşik ettiğini belirterek, göle verilen zararın fotoğraflarını sosyal sitelerden paylaştı. Denizli'nin Beyağaç ilçesinde, Sandıras Dağı'nın Çiçekbaba zirvesindeki 1. derecede doğal SİT alanı Kartal Gölü'nün yine define avcılarının hedefi olduğuna dikkati çekmek isteyen çevreciler göle verilen zararı fotoğraflarla belgeledi. Göl sularının boşaltılıp içerisindeki çift başlı altın kartal heykelinin ortaya çıkmasının amaçlandığı ifade edilirken, yıllardır süregelen bu dedikodu için göle verilen zarara dikkat çekildi. Çevrecilerin sosyal ağda paylaştıkları fotoğraflarda ise göldeki suyun boşaltılabilmesi için verilen çabaya işaret edildi. Daha önce göldeki suyu boşaltmak için definecilerin kanal açtıkları ifade edilirken, belediye tarafından beton dökülerek doldurulan kanalların bu kez dinamitle patlatıldığı iddia edildi. Çevreciler, sosyal ağda paylaştıkları fotoğrafların altına, "Yine gölün önü açılıp (nasıl açıldığı, ne kadar zamanda bu işin yapıldığı yerinde görülebilir) suyu boşaltılarak kaçak kazılar yapılıyor" diye yazdılar.

"BİZE ŞİKAYET GELMEDİ"
Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay, bir çok kez suyu boşaltılmak istenen ve zemininde kaçak kazılar yapılan doğa harikası gölle ilgili yakın zamanda herhangi bir şikayet alınmadığını savundu. Muğla'nın Köyceğiz ve Beyağaç ilçeleri arasında bulunan Kartal Gölü'nün ilçe merkezine 22 kilometre mesafede olduğunu belirten Akçay, "Nereden çıktığı belli olmayan çift başlı altın kartal heykeli dedikodusu bugüne kadar göle bir çok kez zarar verilmesine neden oldu. Ancak son zamanlarda alınan önlemler ve bu konuda artan duyarlılık göle verilen zararı azalttı" diye konuştu.

HEYKELER GÖMÜLMÜŞ

Binlerce yıl önce oluşan krater gölü hakkındaki çift başlı altın kartal dedikodusu ise çevrede şu şekilde anlatılıyor: "Dağın yüksekliklerinde çok eski zamanlarda, sembolü çift başlı kartal olan medeniyet hüküm sürmüş. Bu medeniyet tarafından Kartal Gölü kutsal sayıldığından altından yapılma çift başlı kartalın heykelleri bu göle gömülmüş. Bir diğer rivayet ise, Kartal Gölü'nün etrafından yaşayan bu medeniyetin kutsal saydığı gölde, o dönemde insanların arınmak için yıkandığı şeklinde. Gölde yıkananlar değerli eşyalarını göle atarmış.."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kartal Gölü'nü dedikodu bitirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN