Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kendi evlerinde kiracı oldular

Giriş Tarihi: 23.8.2013

Kooperatife bütün borçlarını ödediler. Yönetimin ödeme yapmadığı müteahhit yargıya başvurdu, haklı çıktı. Konutlardan 21'i icra yoluyla satıldı

Dönemin Belediye Başkanı Metin Oktay tarafından 1995'te kurulan Yeni Harmandalı Kooperatifi'nin sakinleri isyanlarda. Yıllarca kooperatife borç ödeyen üyeler, şimdi oturduğu evlerini bir bir kaybediyor. Kooperatifin, inşaatların yapımını üstlenen müteahhite olan borcunu ödememesi yüzünden evleri satılan vatandaşlar yetkililerden yardım istiyor. Üyelerin telefonlarına çıkmayan yöneticiler, yine iddialara göre, üyelere haber vermeden 259 kişi adına kendi aralarında protokol imzaladı. 800 bin lira olan toplam borç, faizleriyle 3 milyon lirayı geçti. Bu yüzden 16 Ağustos'ta 21 daire Karşıyaka 3. İcra Dairesi'nde ihaleyle satıldı. 51 dairenin de satış için beklediği belirtildi. Kooperatife olan borcunu kuruşu kuruşuna ödeyen, ancak evinin satılmasını önleyemeyen vatandaşlar çoluk çocuk sokakta kaldı.

GELİŞMELERİ ANLATTI

Kooperatife kurulduğu 1995'te üye olduğunu belirten Erkan Ünsal, gelişmeleri şöyle anlattı: "O zamanki Belediye Başkanı Metin Oktay, kooperatifin de başkanıydı. Bir sonraki seçimi kaybettikten sonra cezaevine girdi. Sonra kooperatife yeni başkanlar, yeni yönetimler geldi. Biri geldi, 'Borçlar bu' dedi. Sonraki 'Borç şu kadar' dedi. Sonra biz senet yaptık ve günü gününe borcumuzu ödedik. Bir gün '8 bin lira ödeyin, tapunuzu verelim' dediler. 259 üyeden 150'si bu parayı ödedi. Müteahhite olan borçlar büyüdü. Arkasından yine kooperatif başkanı değişti. O da bizden tapu için 5 bin lira daha istedi. 2010'da dönemin başkanı 2 milyon lirayla ortadan kayboldu. Borcumuzu ödüyoruz ama bir türlü bitmiyor. Tek istediğimiz Valimiz Mustafa Toprak, Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu ve Emniyet Müdürümüz Ali Bilkay'ın bize kulak vermesi. Durumu inceletsinler. Biz de sonu gelmeyen borcumuz ne, bilelim. Evler yarı fiyatına satılıyor."

ARSA PARASINA

Borçlarının tamamını ödediğini söyleyen Mukaddes Aksoy da, "Borcum yok. Buna rağmen, dairem ihalede 34 bin liraya satıldı. 34 bin liraya evimi alan kişi, '50 bin lira ver, evini al' dedi. Çoluk çocuk evsiz kaldık. Yetkililerin bize kulak vermesini istiyoruz" dedi. Elmaziye Aydın da, evinin 36 bin liraya satıldığını söyledi, "Evin yeni sahibi, 'Ya kira öde, ya çık' diyor. Bu ay kendi evimize kira ödeyeceğiz. Engelli çocuğum var, işi yok. Yetkililer bu duruma el koysun" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kendi evlerinde kiracı oldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN