Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fuar açılışa hazır

Bu yıl 29 Ağustos'tan 8 Eylül'e kadar açık kalacak Fuar, EXPO 2020 adaylığı nedeniyle sağlık temalı olacak. Başkan Kocaoğlu, 66 ülkeden katılımcının geleceğini açıkladı

Giriş Tarihi: 24.8.2013
Türkiye'nin uluslararası nitelikteki ilk fuar organizasyonu İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) 82'nci kez kapılarını açacak. Bu yıl 29 Ağustos- 8 Eylül 2013 tarihleri arasında düzenlenecek ve EXPO 2020 adaylığı nedeniyle sağlık temalı olacak Fuar'da partner ülke Sri Lanka, onur konuğu il ise Sinop olacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, gelecek yıl onur konuğu ilin Diyarbakır olacağını açıkladı. Başkan Aziz Kocaoğlu, 82. İEF'de yapılacak etkinlikleri Swissotel Grand Efes'te düzenlendiği basın toplantısıyla açıkladı. Kocaoğlu, fuarın 30 Ağustos'u da içine alacak şekilde 11 gün süreceğini, bu yıl ilk kez uluslararası katılım süresinin 5 güne indirildiğini belirtti.

SIRADA DİYARBAKIR VAR
Partner ülkenin Sri Lanka, onur konuğu ilin ise Sinop olduğunu belirten Kocaoğlu, 2014 yılında onur konuğu ilin Diyarbakır olacağını söyledi. Fuar'ın konusunun sağlık olduğunu belirten Başkan Kocaoğlu, "Bunun nedenlerinden biri EXPO 2020 adaylığında İzmir'in temasının sağlık olmasıdır. Sağlık konusuna dikkat çekeceğiz. Paneller ve seminerler düzenlenecek. Bu yıl katılımcı sayısında geçen yıla göre bir miktar artış var. 1090 olan katılımcı sayısı 1125'e yükseldi. 60 ayrı ülkeden katılım olacak. Türkiye'den ise 34 kent katılacak"dedi.

TAM 2, ÖĞRENCİ 1 LİRA

Kocaoğlu, fuara giriş ücretlerine zam olmadığını, geçen yıl olduğu gibi tam biletin 2 lira, öğrenci girişinin ise 1 lira olduğunu söyledi. Bu yıl anne ve babaların fuarı gezerken çocuklarını bırakabileceği bir mekan hazırladıklarını belirten Kocaoğlu, kültür ve sanat etkinliklerinin sayısının da arttığını açıkladı. Kocaoğlu bu yıl ayrıca Beşiktaş, Fenerbahçe, Trabzonspor, Göztepe, Altay ve Altınordu Spor kulüplerinin fuarda stant açacaklarını, Altınordu'nun eski mahalle maçları nostaljisini yaşatacak etkinlik yapacağını söyledi. Başkan Kocaoğlu, Gaziemir'de Yeni Fuar Alanı'nın inşaatının hızla ilerlediğini belirtti.

BENİM KADERİMDE VAR
Aziz Kocaoğlu, Yeni Fuar Alanı inşaatı finansmanı için Ekonomiden Sorumlu Bakan Zafer Çağlayan'ın önerdiği teşvikle ilgili de soru üzerine de açıklama yaptı. Konuyu incelediklerini ve teşvik rakamının elle tutular, fuarın maliyetini karşılayabilecek bir rakam olmadığının ortaya çıktığını belirten Kocaoğlu "Başvurumuzu yaptık. Ancak biz zaten herhangi bir teşvik ve desteğe güvenerek yola çıkmadık. Kendi olanaklarımızla çıktık. Gelirse geri gönderecek halimiz yok. Tabii fuar alanı içinde peyzaj düzenlemesi var. 'Bundan dolayı buraya Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekiyor' diye soğuk espri ile de karşılaşmak benim, kentin ve belediyenin kaderinde var. Ama inanç ve iradeyle, sevgiyle en iyisini en doğrusunu başarmak umut ve dileğiyle yolumuza devam ediyoruz"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fuar açılışa hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN