Türkiye'nin en iyi haber sitesi

EXPO'ya gerek yok önemli olan yatırım

Giriş Tarihi: 27.8.2013

TÜGİAD Ege Şubesi Başkanı Turan, İzmir'in gelişmesi için EXPO'ya ihtiyacı olmadığını söyledi, "Çünkü eski etkinliğini ve işlevini kaybetti. Ancak, kente vaadedilen yatırımlar mutlaka yapılmalı" diye konuştu

EGELİ SABAH'ın geleneksel Sabah Kahvesi'ne konuk olan Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ege Şube Başkanı Musa Turan, Turan, İzmir'in iş dünyası içinde hak ettiği yerde bulunmadığını belirtti, "Bunun için biz gençlerin görevi önemli" dedi. İzmir'in EXPO konusunda şansının yüksek olduğunu vurgulayan Turan, "Ancak EXPO'yu kazanmasak da farketmez. Çünkü eski işlevini kaybetti. EXPO'yu kazanmasak da, kazanmamız halinde İzmir'e hangi yatırımlar yapılacaksa, kazanmasak da yapılmalı" dedi.

EXPO 2020 hakkında ne düşüyorsunuz?
EXPO 2020 olmalı mı? Olmalı diye düşünüyorum. Ancak olmasa da olur. Bir şartla olmasa da olur. EXPO ile ilgili yatırımlar, kaybetmemiz halinde de İzmir'e yapılmalı. İzmir'e üvey evlat muamelesi yapılmaması için, EXPO 2020 olmazsa bile, verilen sözler tutulmalı. Bu yatırımlar İzmir'e yapılırsa İzmirli farklı düşünmeye başlar. EXPO'nun eski verimliğini, etkinliğini kaybettiğini düşünüyorum. Artık günümüzde tek bir tuşla Çin'den alışveriş yapabiliyorsunuz. EXPO'yu İzmir'e katkı sağlayacak bir araç olarak görüyorum. İzmir'in şansını yüksek görüyorum. Yurt dışındaki lobi faaliyetleri çok iyi değil. EXPO ile ilgili tanıtım konusunda kendimi kullandırtmaya hazırım. Arkadaşlarım da hazır.

Avrupa Birliği ile ilgili ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?
29 Ağustos'ta TÜGİAD Genel Başkanımız Ali Yücelen'in başkanlığında benim de içinde yer aldığım 13 kişilik bir heyet ile AB Genişlemeden Sorumlu Komiser Stefan Fule'yi ziyaret edeceğiz. Müzakereler çerçevesinde Türkiye'deki genç işadamlarının AB'ye bakışını, Türkiye'nin ekonomisi, sosyal hayatı ve Gezi olayları nedeniyle Avrupa'nın Türkiye'ye olan bakış açısının doğru yansıtılması ve anlatılması amacıyla bir ziyaret yapacağız.

HERKES ÜYE OLAMAZ

Yeniden içe dönersek, üyelerinizi neye göre seçiyorsunuz?
1 milyon dolar bütçesi olan ve 21-45 yaş arasında bir üye profilimiz var. Sicil Disiplin Kurulu, üyenin hem sicilini hem piyasadaki durumunu araştırıyor. Yani her 1 milyon dolar ciro yapan üye olamıyor.

Üyelerinize eğitim veriyor musunuz?
İhtiyaç duyulan eğitimleri planlıyoruz. Ama önceliğimiz bu değil, iş forumları. Üyelerimize ve şehrimize, ülkemize katkı sağlamak. Yunanistan'da önemli görüşmeler yapıyor, oradaki krizi fırsata çevirmek istiyoruz. Ticaret yapmanın doğru ilişkiler kurmaktan geçtiğini düşünüyoruz. Zengin Yunan işadamları ülkesine değil, hep İsviçre'ye yatırım yapıyor. "İsviçre'ye değil, Türkiye'ye yatırım yapın" diyoruz. İzmir'e karşı bir sempati var. Bunu kullanmamız lazımdı, kullandık. "Gelin eski anavatanınıza, bizlerle işbirliği yapın" dedik. 24-25 Eylül'de 15 etkin Yunan işadamını İzmir'e getireceğiz. Türk işadamlarıyla buluşturacağız. Yunan işadamları İzmir'e güneş enerjisi, inşaat gibi sektörlerde yatırım yapmak istiyor. Odaklandığımız projeler sadece sosyal projeler değil. Luksemburg Ekonomi Bakanı ile görüştük. "Türkiye'de yatırım yapmak isteyen finans gücü yüksek işadamlarını İzmir Enternasyonal Fuarı'na getirin" dedik. 14 işadamı geliyor. Bizim işadamlarıyla temasta bulunacaklar. Kuzey Afrika'ya da bire bir görüşmeye gideceğiz. Ege ve İzmir'in kalkınması için yapılacak ne varsa yapacağız. Bizim tek hedefimiz ekonomik kalkınma.

'ADIMIZLA 3 DİNİ TEMSİL EDİYORUZ'
Hangi sektörde çalışıyorsunuz?
Şirketimiz aile şirketi. 1992 yılında İzmir'e geldik. Mardinliyiz. MİMTUR diye bir şirketimiz var. Personel taşımacılığı hizmeti yapıyoruz. Çamaşır yıkama sektöründe faaliyet gösteriyoruz. İzmir'e ilk havalimanını otelini kazandırdık. Otelin hisselerimi sattım. İzmir'de otelcilik konusunda bir yığılma var.

Bünyenizde kaç kişi çalışıyor?
İdari kadro olarak çalışan 15 kişiyiz. Grup içinde toplam 300'ün üzerinde çalışanımız var. 9 kardeşiz. 3 erkek çocuğuz. Babam isimlerimizi Musa, Muhammed ve İsa olarak koymuş. Grubumuzun ismi de üçünün kısaltılmışı MİM (Musa, İsa, Muhammed) olarak oluşturdu. 3 dini temsil ediyoruz.

ENGELİLERİ UNUTMADIK
Engellilere yönelik projeleriniz var mı?
İzmir'de 9 bine yakın engelli var. Bunları ekonomiye ve topluma da kazandırmak gerekiyor. Karşıyaka İş Okulu'nda engelli çocuklar seramik, kurşun kalem üretiyor. Paraya ihtiyaçları yok. Toplumda kabul görme çabaları var. Okul yönetimi AB fonlarından yararlanarak okul bahçesine otel yapılmasını istiyor. Karşıyaka İş Okulu, Dernekler Genel Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın desteğiyle yapılacak otele katkı yapacağız. Engellilerin aileleriyle kalabileceği bir yer olsun yeter. Meslek edinmiş engelli kardeşlerimize staj imkanı sağlıyoruz. Onları istihdam edeceğiz. Maddi durumu yetersiz engelli öğrencilere de destek sağlanacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EXPO'ya gerek yok önemli olan yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN