Isınmanın şekli değişti

Giriş Tarihi: 28.8.2013

Dünyada ilk kez elektrikli konvektör ısı cihazları üreten ve bu alanda başarılı satış rakamına ulaşan Nobo, aynı başarıyı ısı pompaları ile odun sobası ve şöminelerde hedefliyor. Sistem, hem uygun elektrik hem de aşırı verimlilik sağlıyor

Norveç'in elektrikli ısıtma sistemleri konusunda pazar lideri olan ve dünyada ilk kez elektrikli konvektör ısı cihazları üreten Nobo'nun Türkiye distribütörü KA Mühendislik, Alman ısı pompası Dimplex ile odun sobası ve şömine markası Jotul'u Türkiye pazarına soktu. İzmir merkezli KA Mühendislik, Türkiye pazarına girdiği 2007 yılından itibaren Nobo, elektrikli konvektör ısı cihazlarında elde ettiği başarılı satış rakamlarını, ısı pompaları ile odun sobası ve şöminelerde de hedefliyor. Klasik ev ısıtma sistemlerinden daha modern olan sistemler, hem uygun elektrik tüketimi hem de aşırı verimlik sağlıyor.

ISIYI KORUYOR

Büyük oteller, rezidans ve toplu konutlarda da kullanılmaya başlanan yeni sistem elektrikli ısıtma cihazları için ihtiyacın doğru belirlenmesi gerekiyor. 0'dan 15 santigrat dereceye yaklaşık 15-20 dakikada ulaşan sistemler kapandıktan sonra klasik kömür kaloriferi gibi uzun süre ısısını koruyor. Böylece büyük bir elektrik tasarrufu sağlayan cihazların en büyük artısı ise havayı kurutmadan ve tozları yakmadan ısıtması. Birçok Avrupa ülkesi ve Rusya'da yayın olarak kullanılan ısıtma sistemlerinin fiyatları 400 ile 550 lira arasında değişiyor. Firmanın Norveçli yetkilileri, "Biz enerjiyi yoktan var etmiyoruz, fakat enerjiyi o kadar tasarruflu ve kontrollü kullanıyoruz ki klasik ısıtıcının 8 saat çalışıp sağladığı ısıyı bizim sistemimiz 4-5 saat çalışarak sağlıyor" diyor. Nobo, Dimplex ve Jotum'un Türkiye distribütörü KA Mühendislik'in Genel Müdürü Selçuk Karabağ, "Isıtma cihazları konusunda Türkiye pazarında ciddi söz sahibiyiz. Şimdi Nobo'dan sonra Dipmlex ve Jotum ile ürün gamımız arttı. Bu sistemler İskandinav ülkelerinde oldukça yaygın kullanılıyor. Birkaç çeşit ısıtma sistemimiz var. İhtiyaçlar doğru belirlenmeli. Sistemleri seçerken ilk yatırım maliyetini, sonra yıllık bakım masrafını, amortisman bedellerini iyice hesaplayıp öyle sistemi taktırmalı. Dimplex ısı pompaları 1 kw elektrik harcıyor, 6-7 kw'lık ısı sağlıyor. Şömine ve odun sobaları firması Jotul ise 160. yılda bizimle birlikte Türkiye pazarına açılıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Isınmanın şekli değişti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN