Özgür KAYNAR: Bu projelere şapka çıkarılır

Giriş Tarihi: 31.8.2013
Sadece konut yapı kooperatifleri üst birliği değil o. Hiçbir zaman da olmadı zaten. Öyle dersek haksızlık olur. Bir yandan İzmir'in en sıkıntılı yerlerine modern kentler inşa ederken, diğer yandan aydınlık yarınları inşa etti. Ortaklarından aldığı güç ve güvenle, hem ev yaptı hem seminerler ve eğitimler düzenledi, 7'den 70'e toplumu bilgilendirdi, sosyal sorumluluk bilinci aşıladı. İlkleri de gerçekleştirdi bu arada. Yıllardır kentsel yenileme uyguladı mesela. Kimse bunun ne olduğunu bilmiyorken, kazandırdığı yaşam alanlarıyla dönüşüme imza attı. Çiğli'den Torbalı'ya, Karşıyaka'dan Buca'ya İzmir'in her köşesine diktiği eserlere şimdi bir yenisini Menemen'de eklemeye hazırlanıyor. Menemen'de önümüzdeki günlerde inşaatına başlanacak 750 konut, kiracılıktan kurtulmak isteyen dar ve orta gelir grubunu ev sahibi yapacak. Çatısı altında 100 bini aşkın kişinin ve bir gönüllü ordusunun bulunduğu Ege- Koop'tan bahsediyorum.

ÖNCÜ ROL
28 yıllık geçmişine şöyle bakarsanız, şapka çıkarılacak gurur tablosu görürsünüz. İzmir'de öncü rol üstlenen, Türkiye'ye örnek gösterilen dev bir sivil toplum örgütü, aynı zamanda da proje merkezidir. Geçtiğimiz günlerde İzmir Sağlık Serbest Bölgesi'ni gündeme getirmiş, ülke genelinde yankı bulmuştu. Hemen ardından Atayol ve Egem 35 projeleri geldi, arkası da kesilmedi. Genel Başkan Hüseyin Aslan bir sürprizle daha İzmirli'nin karşısına çıktı. Şehir içi trafiğin giderek geçit vermez hale geldiği İzmir'e yeni nesil ulaşım sistemleri önerdi. Toplu ulaşımda çığır açacak proje, amfibi otobüs, 3 boyutlu tünel otobüs, hava treni ve yeni metro hatlarından oluşuyor. Amfibi otobüsü, Hollanda'da görmüştüm. Hem suda hem de karada gidebilen bu araç, bir körfez şehri olan İzmir'e çok uygun. Görünümüyle de sıradışı olan amfibi otobüsler, turizme de önemli katkı sağlar. Üç boyutlu tünel otobüs ve hava treni ise her şeyiyle olağanüstü. İleri teknoloji eseri bu 2 toplu ulaşım aracı, İzmir'i dünyanın en dikkat çeken yerleri arasına taşıyacak nitelikte. Tanıtımda elle tutulur bir yönü olmayan Türkiye'nin 3'üncü büyük kenti, yeni nesil toplu ulaşım sistemiyle cazibe merkezi olur, trafik de rahatlar.

BİR TAŞLA ÇOK KUŞ

Zaten Hüseyin Aslan da, "Günümüz dünyasında artık devletler değil kentler yarışmakta. İzmir, modern ulaşım ağıyla dünyanın ilgi odağı olabilir" diyor. Bir taşla çok kuş vurulmasını sağlayacak bir proje kısacası. İzmir'in kanayan bir yarasına, toplu ulaşıma çare hazırlayan, bunu yaparken de tanıtımda elimizi güçlendirmeyi hedefleyen Ege-Koop'un çalışanlarına, ortaklarına ve değerli büyüğüm Hüseyin Aslan'a teşekkür ediyorum. İzmir, sizler ve sizin gibi düşünenler sayesinde eminim ki çok şey kazanacak. Güzel İzmirimize böyle projeler yakışır...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özgür KAYNAR: Bu projelere şapka çıkarılır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN