"Ekonomi konuşalım"

Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Hilmi Uğurtaş, ekonomideki dalgalanma karşısında sanayicilere "Panik yapmayın, hesabınızı iyi yapın" uyarısı yaptı

Giriş Tarihi: 1.9.2013
İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, ekonomideki dalgalanma karşısında sanayicilere "panik yapmayın, hesabınızı iyi yapın" diyerek uyarıda bulundu. Uğurtaş, "Büyüme hedefinin yavaş yavaş gerilere atıldığı, yükselen faiz oranları nedeniyle yatırımın ve dolayısıyla istihdamın artışının sadece dış sermayeye ve risk alıcılara bırakıldığı bir ortamda, hele bir de ekonominin nerdeyse diğer siyasi ve politik söylemlerin, gündemlerin altında ezildiği bir ortamda kendi, kendimize panik yok, büyük beklentilere girme, hesabının iyi yap, ayağını yorganına göre uzat demekten başka bir şey kalmamaktadır" dedi.

REZERVLER ERİYOR

Uğurtaş, kontrol altına alınan cari açığın tekrar başkaldırdığını, döviz rezervlerinde iki ayda 7,3 milyar dolarlık erime kaydedildiğini dikkat çekerek şöyle dedi: "Aylardır, tüm iş dünyası olarak ekonominin gündemin en tepesinde olması gerektiğini söylesekte iç ve dış siyasi gelişmeler buna bir türlü fırsat vermiyor. Gezi olayları etkisi derken, devreye anayasa tartışmaları ve yaklaşan seçim döneminin rüzgarları girdi. Düne kadar Kuzey Irak derken, Suriye'de başımız ağrırken, Mısır'da yaşanan insanlık dışı olaylar ve ne yazık ki bu olaylarda Türkiye olarak yaşadığımız uluslararası yalnızlık etrafımızda sert rüzgarlar estirmektedir. Bu rüzgarlar her estiğinde ekonomimizden bir parça alıp , ekonomik ve finansal yapımızdaki erozyonu arttırmaktadır."

HEDEFLER TUTMALI

Güncel değerlendirmesinde büyümenin lokomotifi ihracatta yaşanan daralmaya dikkat çeken Uğurtaş, Merkez Bankası'nın izlemekte olduğu politikalar ile aynı anda yüksek büyüme hızı, düşük enflasyon ve sürdürülebilir cari açık hedeflerini tutturmanın mümkün olmadığını belirtti. Uğurtaş, bugün Türkiye ekonomisinin genel görünümünün, büyüme hızı düşük, cari açı oranı yüksek ve riskli, enflasyonunun ise yükselme eğilimi içinde bulunduğunu kaydetti. Hilmi Uğurtaş yaptığı açıklamada, "Bu durumda Türkiye'nin önünde en uygulanabilir alternatif faiz oranlarını yükselterek, cari açığı finanse etmek ve önümüzdeki süreçte düşük enflasyonu hedeflemek olmalıdır" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Ekonomi konuşalım"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN