İlk defa bir roman resim sergisi oluyor

Giriş Tarihi: 1.9.2013

Ünlü ressam Filiz Kahraman'ın Çoban Yıldızı adlı romandan esinlenerek hazırladığı tablolar; İzmir, Londra ve İstanbul'da sergilenecek

Konak Belediyesi ve Yalınayak Yayınları'nın ortaklaşa düzenleyeceği ressam Filiz Kahraman'ın "Çoban Yıldızı" adlı resim sergisi Aralık ayında Güzelyalı Kültür Merkezi'nde İzmirli sanatseverlerle bulaşacak. Filiz Kahraman, ilk defa bir romanın sayfalarını tuval gibi kullanıp, tablolarında romanda geçen kahramanlara hayat verecek. Kahraman, "Gazeteci-yazar Gökmen Küçüktaşdemir'in Çoban Yıldızı'nı okurken, aynı kelimeler gibi fırça darbeleriyle romana hayat vermek istedim. Araştırdığım da dünyada böylesi bir çalışmanın olmadığını gördüm. Sadece bana ait olan bir yöntemle tabloları hazırladım" dedi.

TARTAN: ÇOK ŞAŞIRDIM

Başkan Hakan Tartan, "Dünyada ilk defa böylesi bir sergi açılıyor, İzmir'de açıldıktan bir ay sonra Londra'da, iki ay sonra da İstanbul'da sergi açılacak. İlk resmi gördüğüm zaman çok şaşırdım ve çok beğendim. İzmirli sanatseverlerin karşısına böylesi bir sergiyle çıkmak beni çok heyecanlandırıyor. 'İzmir'e güzel olan her şey yakışıyor' sözüyle çıktığımız yolculuğumuzda sanata olan desteğimiz artarak devam edecek" dedi. Kitabın yazarı Gökmen Küçüktaşdemir, "Edebiyat dünyasına kazandırılan romanlar, film, tiyatro, opera hatta bale bile olmuştur. Benim romanımın resim sergisi olarak yeniden hayat bulması beni oldukça mutlu ediyor" dedi. Yalınayak Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Alper Akdeniz, "İzmir dünya çapında bir marka olma yolunda. Bu kent için üretilen her şey onu zirveye yaklaştırıyor. İnanıyorum ki, Çoban Yıldızı'na tacını takan bir İzmir, daha birçok güzelliğe gebe" diye konuştu. Çoban Yıldızı, bir askerle, bir çobanın hayatlarının nasıl kesiştiğini anlatıyor. Orta Doğu'da kendisine verilen bir gizli görevi yerine getirmek için kimliğini saklayarak bir örgüte dahil olan Sinan'ın yaşadıkları, okuru sürükleyici bir maceranın içine çekiyor. Küçüktaşdemir, "Çoban Yıldızı, hayatın kendisine olan aşkı anlatıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk defa bir roman resim sergisi oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN