Türkiye'nin en iyi haber sitesi

EXPO yarışı İzmir ile Dubai arasında geçer

ESİDEF Başkanı Mustafa Özkara, 2014'te Derneğin 10. yılını kutlayacaklarını söyledi, "Bunun için farklı projelere imza atacağız" dedi. EXPO İzmir Yürütme Komitesi Üyesi de olan Özkara, en dişli rakibin Dubai olduğunu belirtti

Giriş Tarihi: 2.9.2013
Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu (ESİ- DEF) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Mustafa Özkara, Egeli Sabah'ın Sabah Kahvesi'ne konuk oldu. ESİDEF'in önümüzdeki yıl kuruluşunun 10. yılını kutlayacağını hatırlatan Özkara, farklı projelere imza atacaklarını açıkladı. Aynı zamanda EXPO 2020 İzmir Yürütme Komitesi Üyesi olan Özkara, İzmir'in EXPO 2020 adaylığındaki en önemli rakibinin Birleşik Arap Emirlikleri'nden Dubai olduğunu belirtti. "Bu yarış bizimle Dubai arasında geçecek. Görünen o" diyen Özkara ile EXPO'dan ESİDEF'e, olimpiyatlardan İzmir Limanı'na kadar bir dizi konuyu konuştuk.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
Rulman, inşaat ve kauçuk sektörlerinde faaliyetlerimiz var. Rulman üretiminin yüzde 85'i dört büyük dünya devinin hakimiyetinde. Kalanı ise 3 bin 500 firma arasında dağılıyor. "Rulman üretimi kolay değil" dendi ama Çin ortaya çıktı, bunun böyle olmadığını anladık. Mütevazi yatırım rakamlarıyla bu işlerin yapılabileceğini gördük. Ülkemizde sadece Ankara'da bir üretim tesisi var. Bir de Kombasan'ın Romanya'da aldığı bir fabrika var. Biz üretim değil, işin ticaretini yapıyoruz.

ESİDEF'i anlatabilir misiniz?
2014 yılı ESİ- DEF'in 10. yılı olacak. 12 bin civarında üyemiz var. 10. yılda mübalağaya kaçmadan, çeşitli etkinliklerimiz olacak. ESİDEF olarak 12 il sorumluluk sahamızda. Antalya, Burdur, Isparta, Muğla, Denizli, Aydın, Afyon Kütahya, Eskişehir, Manisa, Uşak, Balıkesir ve İzmir. Ayrıca Çanakkale Biga'dan da bir üye derneğimiz var. Toplam 39 üye derneğimiz var. Yapılanmada TUSKON'un kurucu üyelerindeyiz.

10. yılda ne gibi faaliyetleriniz olacak?
Taslak programlarımız belli. Nasıl ki, ESİDEF İş Geliştirme Platformu marka oldu, aynı şekilde bu nitelikte bir programın başlangıcını yapmak istiyoruz. Vur patlasın, çal oynasın, geçici bir kutlama yapmak istemiyoruz. İş Geliştirme Platformu'nda üyelerimiz arasındaki ticareti güçlendirmek istiyoruz. İlkinde 150 kadar firma katılmıştı. Dördüncüsünde 300'ün üzerinde stant açıldı, 12 bin civarında ziyaretçi geldi. Stantların bir kısmı çok kaliteliydi. Çok ciddi olumlu tepkiler aldık. Burada çıta öyle bir yükseldi ki, biz daha iyisini nasıl yaparızı konuşmaya başladık. İş Geliştirme hedefe ulaştı. "Biz bunu bir adım öteye götüremeyeceksek bırakalım" diye düşündük. Bu noktada, bu yıl 10 ülkeden alım heyeti getirmeyi planladık. Bunu istediğimiz gibi yapamadık. 2-3 ülkeden heyetler geldi. Krizin etkisi de oldu. Bunu da kendi içimizde tartıştık. Bizde suç hepimizin, başarı varsa başkasınındır.

EXPO kurulları oluşurken ilk başta ESİDEF yoktu.
Biz 74 ülkeye 776 işadamı ile gitmişiz ve temaslarda bulunmuşuz. Böyle bir kapasiteye ve beceriye sahibiz. TUSKON üzerinden 140 ülkede partner derneklerimiz var. Şimdi EXPO 2020 Yürütme Komitesi'nde yer alıyoruz. Bu derneklerin tamamına EXPO 2020 için bilgilendirme gitti. Talep ettiğimiz her yerden destek aldık.

EXPO 2020 oylamasına az bir süre kaldı. Çalışmalar hakkında neler söylemek istersiniz? En güçlü rakibimiz kim?
Açıkçası bir takım zorluklarımız var. Dünyada değişen konjektür, Türkiye'nin dış politikadaki pozisyonu, bir takım olumsuzlukları beraberinde getiriyor. Ancak birinci nokta şu, mevcut adaylar içinde İzmir olarak, EXPO'yu en çok hak eden şehiriz. Benim sorumlu olduğum delegelerle yaptığım görüşmelerde bu sık sık söyleniyor. İzmir doğal bir şehir. Dubai, çölde oluşturulan yapay bir çiçek bahçesi. Sao Paulo belki yıldızı yükselen metropollerden biri ama her şeye aday. Yerel halk bıkmış. O yüzden çok agresif çalışmıyorlar. Ekaterinburg da aynı şekilde. Kışı çok ağır geçiyor. EXPO'nun düzenleneceği tarih konusunda bile sıkıntı yaşanabilecek bir şehir. Orada direk Rusya Devlet Başkanı Putin faktörü var. Ekaterinburg, Medvedev'in şehriymiş. Putin'in, Medvedev'e bir hediye olarak EXPO 2020'nin kazanılmasını istediği söyleniyor. Ne kadar doğru bilemem. Dubai ile bizi kıyas etmede bütün delegelerin kabul ettiği bir gerçek var. Çok avantajlıyız. Ulaşım noktasında avantajlıyız. 8 bin 500 yıllık tarihimizle avantajlıyız. Yani İzmir'in ciddi artıları var.

MUSTAFA ÖZKARA KİMDİR?
1971 yılında İzmir'de doğdu. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Bilya Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanvekili, URP Yapı Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi. 1994 yılında, Ege Serbest Bölgesi'nde faaliyet gösteren AVGAS Gıda Sanayi firmasında genel müdür asistanı olarak iş hayatına başladı. 1995 yılı itibari ile rulman, transmisyon kayışları, transmisyon zincirleri, vb endüstriyel malzemelerin ithalatı ve ülke genelinde pazarlaması konusunda faaliyet gösteren Bilya Sanayi firmasında şirket müdür yardımcısı unvanı ile göreve başladı. Halen aynı firmada yönetim kurulu başkan vekili ve genel müdür. ESİDEF Başkanlığı, İzmir Şifa Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği, EXPO 2020 İzmir Yürütme Kurulu Üyeliği, İGİD (İzmir Genç İşadamları Derneği) Üyeliği, TUSKON (Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu ) Başkan Yardımcılığı yapıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EXPO yarışı İzmir ile Dubai arasında geçer
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN