Tarihi altın haflerle yazdık

Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, 6 Eylül Balıkesir'in kurtuluşu ile ilgili bir mesaj yayımladı, "Balıkesirliler bağımsızlık mücadelesi ile ne kadar övünseler azdır" dedi

Giriş Tarihi: 6.9.2013
Vali Ahmet Turhan, 6 Eylül Balıkesir Kurtuluşu ile ilgili mesajında, "Türk kurtuluş tarihinde Kuvayi Milliye deyimini ilk defa kullanan Balıkesir, Yunan ordularını İzmir çevresinde 14 aya yakın engelleyerek Ankara'da hükümetin kuruluşu ve orduların hazırlanması için altın değerinde zaman kazandırmıştır" dedi.

ALACAMESCİT'TE TOPLANILDI
Balıkesir heyet merkezinin, Kurtuluş Savaşı'na silahsız, teşkilatsız, disiplinsiz ama her şeyden önce inançsız yapılamayacağı bilincinde olan vatanseverlerce kurulduğunu ve tam bir devlet ciddiyetiyle yöneltilildiğini vurgulayan Turhan, şöyle devam etti; Balıkesir'in yiğit evlatları, kendi imkanlarından gayrı hiçbir yerden yardım almaksızın kurtuluşa ulaşmak için üzerlerine düşen görevi tam anlamıyla başarmışlardır. Yurdun her köşesinde, düşmanların Anadolu topraklarından sökülüp atılması için kurtuluş hareketleri başlamıştır. Samsun'a gitmek amacıyla büyük önder Atatürk'ün İstanbul'dan hareket ettiği günlerde 15 Mayıs 1919'da, İzmir'e asker çıkarıp yurdumuzu işgale kalkışan Yunanlılar vardı. Milletimizin istiklal ve istikbalini kurtarmak için teşkilatlanan aziz Balıkesirliler Alacamescit'te toplanmış, 41 kişilik bir heyet kurarak ve silahlı mücadeleye karar vermişlerdir. Balıkesirliler, atalarının 18 Mayıs 1919'da Alacamescit'te başlattıkları bu bağımsızlık mücadelesi ile ne kad ar övünseler azdır.

"GÜZEL GÜNLERE GELDİK"
Güzel yurdumuzun hemen her köşesinde o günlerde başlatılan ve dünya savaş tarihine altın harflerle yazılan muharebeler sonucunda bu günlere gelinebilmiştir. Balıkesirli olmanın haklı gururu ve kıvancıyla kurtuluş günlerinin 91. yıldönümünü kutluyorum." Valilikten yapılan açıklamayla, dün voleybol turnuvası ile başlayan kurtuluş etkinlikleri, Pazar günü yüzme ve atıcılık yarışmaları ile sona erecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi altın haflerle yazdık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN