Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk arabulucular yetişiyor

Adalet Akademisi ile Gediz, Bilkent ve İstanbul şehir üniversiteleri, Türkiye'nin ilk arabulucularını yetiştirmek için el ele verdi. İzmir ve Manisa'da başlatılan eğitimlere, hukukçular ilgi gösterdi

Giriş Tarihi: 10.9.2013
Türk hukuk sisteminde yeni bir dönem başlıyor. Uyuşmazlıkların mahkeme dışında da çözümünü sağlayacak arabuluculuk yöntemine geçiliyor. Adliyelerdeki dava ve dosya trafiğini azaltacak, yargının yükünü hafifletecek uygulama için kollar sıvandı. Türkiye'nin ilk arabulucularını, Türkiye Adalet Akademisi ile Gediz, Bilkent ve İstanbul Şehir üniversitelerine bağlı hukuk fakülteleri birlikte yetiştirecek. Bu amaçla ülke genelinde eğitimler düzenlenecek, en az 5 yıllık mesleki geçmişe sahip hukukçular katılabilecek. Eğitimin ardından sınavlarda başarılı olanlar, Adalet Bakanlığı tarafından arabulucu olarak görevlendirilecek, kişi ve kuruluşlar arasındaki hukuki sorunların çözümünde kilit rol oynayacak. Manisa'da Baro Başkanı Avukat Zeynel Balkız'ın da aralarında yer aldığı 27, İzmir'de ise çoğu avukat 34 hukukçu katıldı eğitimler İzmir ve Manisa'da başladı. Sırada ise 21 Eylül Cumartesi günü yapılacak merkezi sınav var. 75 ve üzeri puan alanlar, sözlü sınavı da geçmeleri halinde Türkiye'nin ilk arabulucuları olacak.

NELER KAZANDIRACAK

Böyle bir önemli bir konuda eğitim veriyor olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik, "Hukuk düzenimizde geçilecek yeni sistemin hayırlı olmasını diliyoruz. Arabuluculuğun, adaletin hızlı tecelli etmesini sağlarken, tarafları bir araya getirerek uzlaşma kültürü aşılayacağına inanıyoruz, bu nedenle önemsiyoruz" diye konuştu. Arabuluculuk Kanunu'nun mimarlarından Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet Özekes ise yeni sistem hakkında bilgi verdi, "Arabuluculukta sonucu taraflar belirler, geleceğe bakılır, daha az masraflıdır, çok daha hızlı karar verilir, güvenilirlik ve gizlilik ön plandadır, psikolojik risk azdır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk arabulucular yetişiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN