Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bodrum Yarımadasına 30 yıllık katı atık tesisi yapılıyor

Çevre Şehircilik Müdürü Uğur: "Proje ile katı atıklar konusunda çevre koruma ve kontrolü yapılacağı gibi turizm açısından da Bodrum Yarımadası'nın marka değerinin korunmasına ve geliştirilmesine katkı sağlanacak"

Giriş Tarihi: 12.9.2013 15:51
Bodrum Yarımadası'na, 15 milyon avro hibe bütçe ile 30 yıllık ihtiyacı karşılayacak katı atık tesisi yapılacağı bildirildi.Muğla Çevre Şehircilik Müdürü İlker Uğur, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bodrum Yarımadası'nın katı atık sorununun çözümü için Bakan Erdoğan Bayraktar'ın büyük hassasiyet gösterdiğini söyledi.

Yıllardır bölgede kangren haline gelen yarımadanın çöp sorununun çözümü için önemli çalışmalar yürüttüklerini anlatan Uğur, Bodrum yarımadası Belediyeler Birliği ile yarın Bakan Yardımcısı Muhammet Balta arasında mutabakat zaptı imzalanacağını kaydetti.

Uğur, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Avrupa Birliği Yatırımlar Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülecek proje ile 2014-2020 yıllarını kapsayan 16 adet katı atık projesinin hayata geçirilmesinin hedeflendiğini bildirdi.

Bir dünya markası olan Bodrum Yarımadası'nın katı atıklarının belediyeler tarafından toplatıldığını ve vahşi olarak depolandığını belirten
Uğur, şöyle konuştu:

"Mevcut durumda 11 belediyenin katı atıkları Mumcular beldesinde bulunan vahşi depolama alanına dökülmekte. Bu alan özellikle son yıllarda
yerleşim yerlerinin içinde kalması nedeniyle çok ciddi çevre ve sağlık sorunlarına sebep olmakta ve yarımadanın kültür varlıklarını tehdit etmektedir. Sızıntı suları nedeniyle yeraltı ve yüzey suları kirlenmektedir. Son aylarda medyanın gündeminde genişçe yer alan ciddi yangınlar meydana gelmektedir."

Bodrum Yarımadası Entegre Atık Yönetimi Projesi'nin yarımadanın 30 yıllık ihtiyacını karşılamak üzere hazırlandığını ve 15 milyon avro hibe bütçe
ile yapılacağını ifade eden Uğur, 120 bin kişilik bir nüfusa hizmet vermesinin planlandığını kaydetti.

Uğur, "Bu proje ile katı atıklar konusunda çevre koruma ve kontrolü yapılacağı gibi turizm açısından da Bodrum Yarımadası'nın marka değerinin
korunmasına ve geliştirilmesine çok ciddi katkı sağlanacak. Proje yeri olarak Mumcular beldesinde 100 hektar alan belirlendi. Tesisin 2017 yılında kullanıma açılması planlanıyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bodrum Yarımadasına 30 yıllık katı atık tesisi yapılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN