Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dolandırıcılıkta CIA modeli

İzmir polisi, cep telefonu ile kontör dolandırıcılığı yapan çetelerin kurbanlarını CIA programını kullanarak seçtiklerini belirledi

Giriş Tarihi: 12.9.2013
İlk kez 2005 yılında ortaya çıkan cep telefonundan rastgele çevirdikleri telefon numaraları ile kendilerini resmi devlet görevlisi olarak tanıtarak kontör dolandırıcılığı yapan şebekeler sürekli kendilerini geliştiriyor. Daha önce "PKK terör örgütü ile bağlantınız tespit edildi, adınızın temize çıkması için cep telefonundan vereceğimiz telefon numarasına kontör göndermeniz gerekiyor" diye aradıkları kişileri kandıran şebekeler, aldıkları bu kontörleri anlaştıkları telefoncular yardımıyla paraya çeviriyorlardı. Çeteler daha sonra kurbanlarından para istemeye başladılar. Şebekeler özellikle terör olaylarını kullanarak vatandaşları kandırıyorlar.

PANİĞE YOL AÇIYORLAR
Şebekelerin karakol baskını gibi yasadışı öğrüt eylemlerinden sonra rastgele çevirdikleri cep telefonlarına cevap veren vatandaşları "Saldırıyla ilgili cep telefon numaranınızın bağlantısını tespit ettik. Örgüt sizin telefon numaranızı kopyalayarak saldırı sırasında kullanmış" dedikleri öğrenildi. Bir anda panikleyen kurbanlarına bu araştırmanın sürdüğünü, adlarının temize çıkması için istedikleri miktarda parayı verdikleri banka şubesi hesap numarasına yatırmalarını isteyen şebekelerin, banka şubelerinden parayı çekerek kaçtıkları öğrenildi.

ÜCRETSİZ İNDİRİLİYOR
CIA, akıllı telefonlara sanal mağazalardan (iPhone'da Apple Store, androidlerde Google Store) ücretsiz indirilen bir uygulama. Sistemi bir dakika sürede indirdikten sonra kime ait olduğunu merak ettiğiniz telefon numarasını giriyorsunuz ve program size telefonun kime ait olduğunu gösteriyor. Bu sistem aracılğı ile bazı kişilerin ne işle uğraştığını bile öğrenebiliyorsunuz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dolandırıcılıkta CIA modeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN