Can AKSIN: Güzel şeyler oluyor

Giriş Tarihi: 15.9.2013

Daha önceleri de yazmıştım, benim sık sık balığa çıktığım motor yat tipi Kıyı 1 adında bir teknem var. Teknem Ayvalık Setur Marina'da bağlı. Bu nedenle sık sık marinaya giderim.
Geçenlerde marinaya girerken bir resim sergisininin açıldığını gördüm ve çok sevindim. "Bizim marina sanatsal faaliyetlere de ağırlık veriyor" diye düşündüm.
Mavi rengin her tonunu taşıyan ve diğer renklerle de büyük uyum içerisinde olan resimler de çok güzeldi gerçekten.
Hayatını maviye ve denizlere adamış bir kaptanın Kaptan Murat Yıldız'ın 16. kişisel sergisi imiş.
Şairliği de olan Yıldız'ın mavi ve deniz temalı resimlerinin her biri bir şiir tadında. Kaptan Yıldız, "Bu sergimde son iki yıla ait çalışmalarım yer alıyor.
Edremit Körfezi'nde çok fazla yelkenli görmediğim için genellikle yelkenli yaptım. Denizlerimiz yırtılmış, sökülmüş, onlara yama yaptım. Dünyam Mavi. Bu mavinin içinde karışık teknik uygulayarak hazırladım bu resimleri" diyor.

GERÇEK BİR DENİZ AŞIĞI

Tam bir deniz ve mavi aşığı Murat Yıldız, Denizcilik Fakültesi mezunu. 8 yıl gemilerde çalışmış. Çocukluğundan beri resim yapıyor. Sanat akademisini okuyacağı düşünülürken maviye tutkun olduğu için, denizci olmuş, ancak resim sanatından uzak kalmamış. Kendi atölyesinde, kendi dünyasında, çok eğlenerek resimler yapmaya devam ediyor.
Şair yanını da söyledik ya Yıldız'ın, şimdi de uzaklara olan sevgisini ve uzaklardan getirdiği sevgilisini ve sevgilisinden olan oğlunu yazalım.
Denizci bir babanın oğlunun adı ne olur. Elbette Poyraz.
Kaptan Yıldız oğlunun annesi ile taa denizaşırı ülkelerde tanışmış.
Ortak dilleri sadece resim ve mavi olmuş. Ve kadın, denizleri aşmış kalkmış gelmiş Yıldız'ın yanına.

ORTAK DİLLERİ MAVİ

Uzunca bir süre ortak dilleri sadece "mavi" olmuş. Bir gün kadına sormuşlar "Neden taa oralardan, daha onunla ortak bir dil bile konuşamadığınız halde buraya, onun yanına geldin?" diye.
Kadın cevap vermiş, "Çünkü onun resimlerini gördüm."
Sonra ondan bir şiir okumuş.. "Denize sevdalı gözler gördüm ve denize doğru akan nehirler misali yürekler.
Coşmaya meyilli pervasız dalgalar gibi özlemler.
Ve, toprağa basmaktan çok onunla dans edercesine, sonu belirsiz kavgalara kanat çırpacak bir albatros gördüm.
Seni gördüm..."
Resimleri mi şiirlerden etkilenmiştir yoksa şiirleri mi resimlerinden belli değil.
İkisi de güzel. İkisinde de tek önemli nokta "denize olan aşk." Bu güzel resimleri sizler de görebilirsiniz.
Ayvalık Setur Marina'da Pazartesi gününe kadar açık kalması planlanan sergi saat 22.00'ye kadar gezilebilir.
Marina'da yapılan bunca güzel etkinliklerden söz ederken, bu etkinlikleri hayata geçirenden söz açmamak olmaz. Hani bir söz vardır; "Elinin deydiği her yer güzel oluyor" diye, inanın bu cümleyi Ayvalık Setur Marina Müdürü Umut Tepedelenlioğlu için kullansak yanlış olmaz.

SOLUĞU ORADA ALIYORUM

Eski marina müdürü arkadaşlarımın hakkını yemiş olmayayım ama Umut Tepedelenlioğlu geldikten sonra Ayvalık Setur Marina'nın hem görüntüsü, hem fonksiyonları değişti.
Hem tekne bağlamak açısından hem de "keyifle yaşamak" açısından aranılan bir mekan. Ben birazcık boş zaman bulduğumda soluğu orada alıyorum.
Ya teknede zaman geçiriyorum ya da mezeleri ve yemekleri çok güzel olan Marin Bistro adındaki restoran ya da kafede keyifle bir şeyler içiyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Can AKSIN: Güzel şeyler oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN