Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tıpta nano teknoloji

DÜAG Mikrobiyolojik Ürünler Araştırma Geliştirme Limited Şirketi, nano teknoloji ile bitkilerin içindeki çeşitli faydalı maddeleri tıp, tekstil, kozmetik sektörlerinde kullanıyor

Giriş Tarihi: 15.9.2013
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Kimya Mühendisliği'nde öğretim üyesi Prof. Dr. Oğuz Bayraktar'ın, arkadaşları ile birlikte 2006 yılında kurduğu DÜAG Mikrobiyolojik Ürünler Araştırma Geliştirme Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, nano teknoloji kullanarak, çeşitli bitkilerin içindeki faydalı maddelerin tıp, tekstil, kozmetik gibi çeşitli sektörlerde kullanımına yönelik ürünler üretiyor. Bayraktar, "Hedefimiz yaraları tedavi eden yara örtüsü üretmek. Ege Üniversitesi ile işbirliği içinde, yaraların tedavisinde kullanılacak tekstil ürünleri kullanarak, yaraların daha çabuk, iz bırakmadan ve daha sağlıklı bir şekilde kapanmasını sağlamak için çalışıyoruz" İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde faaliyet gösterdiklerini anlatan Oğuz Bayraktar, özellikle bitki fitokimyasallarının üretimi ve saflaştırma teknolojilerinin geliştirilmesi ve endüstriyel uygulamaları üzerinde ar-ge çalışmaları yürüttüklerini söyledi. Bayraktar, şirketin laboratuvar çalışmalarının endüstriyel üretim boyutuna taşınabilmesi için gerekli pilot tesis çalışmalarını TÜBİTAK ve KOSGEB gibi kurumlardan aldığı proje destekleri ile sürdürdüğünü belirtti. Bugüne kadar devletten yaklaşık 1 milyon liralık destek aldıklarını ifade eden Bayraktar, bitki özütlerinin ve bitkisel uçucu yağların, tamamen organik kaynaklı hammadde ve yardımcı maddeler kullanımı ile elde edildiği, proseslerin maksimum ürün kalitesi ve işletme şartları açısından en iyi şekilde kullanılmasını sağlamak ve endüstriyel çapta üretimler için en iyi tasarımların yapılması için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Bayraktar, "DÜAG ihtiyaç olan bitkisel ve doğal içerikli gıda takviyeleri ve kozmetik ürünlerini hazırlayarak sunuyor. Bitki kimyasalları üzerine endüstriyel anlamda ar-ge çalışmaları yürütüyoruz. Ticari ürünlerimiz var. Zeytin yaprağı özütü, çörek otu yağı, karabaş hidrosol, bitkisel ağız spreyi, cilt bakım kremi ve losyonu, ozonlu zeytinyağı gibi ürünler üretiyoruz" dedi.

ORTAK PROJE BAŞLADI

Bitki özütlerini içeren bitki fitokimyasallar ile ilgili bilgi veren Bayraktar, "Fitokimyasallar, antibiyotiklerin bile öldüremediği mikropları öldürebiliyor. Biz 47 farklı bitkinin içinde özütlerin hangi sağlığa zararlı mikropları öldürdüğünü biliyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tıpta nano teknoloji
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN