Ortalık karışacak

Giriş Tarihi: 16.9.2013

İzmir'de yeni kurulan 20 sağlık meslek lisesinden bugün 5'i açılacak. Diğerlerine ise gerekli şartları yerine getirmediği için izin verilmedi

İlk ve orta dereceli okullar bugün dersbaşı yapmanın heyecanını yaşarken İzmir, özel sağlık meslek liseleri krizi ile karşı karşıya kaldı. Sağlık sektörüne ara eleman yetiştirmek için kurulan 20 sağlık meslek liselerinden sadece 5'i bugün dersbaşı yapacak. Eksiklerinden dolayı öğrenci kabul edemeyecek okulların farklı branşlarda eğitim verebilecekleri belirtildi. Açılış izni verilmeyen 15 okula kayıt yaptıran binlerce öğrenci, açıkta kaldı. Veliler duruma isyan ederek yetkilileri duruma el koymaya davet ederken, Ege Sağlık Eğitimcileri Derneği Başkanı Op. Dr. Özer Gürbüz, "Bu okulların açılması mümkün değil ama binalarını düz eğitim veren koleje dönüştürebilirler" dedi.

VELİLER TEPKİ gösterdi
Özel sağlık meslek liseleri için Sağlık Bakanlığı'nın çıkardığı yönetmeliğe göre, bu okulların en az 50 yatak kapasiteli bir hastaneye bağlı olma zorunluluğu bulunuyor. Bu hastanenin okula en fazla 30 kilometre mesafede olması gerekiyor. Bu gibi kriterleri yerine getiremeyen okullara açılış izni verilmedi. Ancak çocuklarını 5 bin ile 13 bin lira arasında ücret ödeyerek özel sağlık meslek lisesine kaydettiren veliler, okul yönetimlerinin açılış izni alamadığını duyunca şoka uğradı. Okullara yatırdıkları paraları geri alma mücadelesi başlatan veliler, "Şimdi çocuklarımız ne olacak" diyerek tepkilerini dile getirdi.

"SAĞLIK EĞİTİMİ CİDDİ BİR İŞ"
Ege Sağlık Eğitimcileri Derneği Başkanı Op. Dr. Özer Gürbüz, "Standartları yerine getiremeyen okullar sağlık lisesi olarak kesinlikle açılamayacak. Ama yatırımlarını dönüştürerek, düz eğitim veren kolej, Anadolu öğretmen lisesi gibi farklı branşlarda okullara dönüştürebilirler. Sağlık eğitimi çok ciddi bir iş. Herkes sağlık konusunda eğitim veremez. Buradan mezun olan insanlar ileride can kurtaracak. Eğitimlerini son derece uzman kişilerden almalılar. Bazı yatırımcılar gerekli ruhsatları almadan okul açtılar ve kayıt yaptılar. Ama standartlar yerine gelmeyince açmak için gereken izinler çıkmadı. Böyle bir tabloyu bekliyorduk" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortalık karışacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN