Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeşil alana dokunma

Bornova'daki Karayolları Bölge Müdürlüğü'ne ait arazilerin 'Bölgesel Park' olan imar planlarının Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca konut ve alışveriş merkezine dönüştürülmesine tepki artıyor

Giriş Tarihi: 16.9.2013
Bornova'da, Karayolları Bölge Müdürlüğü'nün bulunduğu Ağaçlı yol olarak da bilinen bölgedeki yaklaşık 100 dönüm alanın planlarının değiştirilerek, AVM ve konut yapılmak üzere satışa çıkarılmasına karşı tepkiler büyüyor. Bu kapsamda, çeşitli demokratik kitle örgütlerinin "Direnen Ağaçlı Yol Yeşil İzmir Dayanışması" adıyla gerçekleştirdikleri tepki yürüyüşü Bornova Cumhuriyet Meydanı'ndan başlayıp Karayolları Bölge Müdürlüğü önüne kadar devam etti. Tepki yürüyüşüne Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan ve belediye meclis üyeleri de katılarak destek verdi. Daha önce imar planlarında 'bölgesel park' alanı olarak belirlenen Karayolları Bölge Müdürlüğü'ne ait arazinin iki emsal yoğunluk ve 10 kata kadar yapılaşmaya olanak verecek şekilde planlarının değiştirildiğini hatırlatan Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır şöyle dedi:

"BİLİM PARKI YAPALIM"
"Hem Bornova Belediyesi hem de Büyükşehir Belediyesi bu planları reddetti. Biz Bornova Belediyesi olarak 1 Nisan 2013 tarihinde bu imar plan değişikliğine karşı Danıştay'a dava açtık. Daha sonra 29 Temmuz'da tekrar başvurup yürütmeyi durdurma talebimizi yeniledik. Ancak bu mahkeme sonuçlanmadan söz konusu alanın 19 Eylül'de satışının yapılacağı açıklandı. Biz de geçen hafta satışın durdurulması için mahkemeye başvurduk. Biz yeşil alanımızı geri istiyoruz. Mücadelemizi de sonuna kadar südüreceğiz. Bu alanı versinler Bornova Belediyesi'ne, biz en güzel şekilde özel kişilerin değil tüm kamunun yararlanacağı bir bilim parkı haline getirelim." Yeşil alanların korunması amacıyla başlatılan bu tip direnişlerin büyütülerek devam edeceğini ifade eden CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksgünger de, "Bu bir çoban ateşi olacak. Hep beraber tüm kenti örgütleyeceğiz. Parklarımıza, yeşil alanlarımıza sahip çıkacağız. Mücadeleyi asla bırakmayacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeşil alana dokunma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN